Jacek Kurski walczy o stanowisko prezesa TVP. Ma nieoczekiwanego konkurenta

Jacek Kurski oraz producent i publicysta Maciej Pawlicki są kandydatami na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej. Nowy prezes TVP zostanie wybrany w piątek 7 sierpnia.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, kandydatury na stanowiska zarządu i rady nadzorczej Telewizji Polskiej zostały przekazane w czwartek po południu członkom Rady Mediów Narodowych. Poza Jackiem  Kurskim o stanowisko prezesa TVP ubiegać się będzie również Maciej Pawlicki. Decyzja w sprawie obsady fotela prezesa zostanie podjęta przez RMN w formie głosowania, które odbędzie się już w piątek 7 sierpnia. 

Zobacz wideo Borys: Finanse publiczne są w dobrej kondycji

Jacek Kurski faworytem na stanowisko prezesa TVP 

Faworytem jest oczywiście Jacek Kurski, który pełnił tę funkcję od stycznia 2016 roku do marca 2020 roku. Jego kandydatura na fotel prezesa TVP została zgłoszona przez prezesa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

Powodem odejścia Kurskiego z tego stanowiska kilka miesięcy temu miał być lobbing prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie w zamian za podpisanie ustawy, dzięki której TVP otrzymała dwa miliardy złotych. Były prezes zaczął pełnić funkcję doradcy zarządu TVP, w maju wrócił do zarządu. Pod koniec lipca informowaliśmy o rezygnacji prezesa zarządu TVP Macieja Łopińskiego z tego stanowiska i powierzeniu tej funkcji Jackowi Kurskiemu. 

Maciej Pawlicki. Kim jest kontrkandydat Kurskiego na stanowisko prezesa TVP?

Maciej Pawlicki to producent i publicysta związany z tygodnikiem "Sieci". W latach 90. Pawlicki pracował w TVP, był zaangażowany także w produkcję film "Smoleńsk", jest współautorem  programów "Polacy", "Warto rozmawiać" czy "Studio Polska". W 2015 roku nieudanie kandydował do Sejmu RP z listy PiS

Jak donoszą Wirtualne Media, swoją kandydaturę zgłosił sam. W piątek podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych ma przedstawić wizję publicznej telewizji. Kandydatura zaskoczyła członków RMN, w tym Juliusza Brauna, który nie daje Pawlickiemu zbyt dużych szans w pojedynku z Jackiem Kurskim. Samą kandydaturę określił mianem zasłony dymnej.

Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta już jutro. W Radzie Mediów Narodowych zasiada pięć osób. Trzech przedstawicieli PiS - Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk, a także Juliusz Braun oraz Grzegorz Podżorny nominowani odpowiednio przez PO oraz Kukiz 15'. 

Więcej o: