Zakaz handlu. Czy 9 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele od początku 2020 roku obowiązuje w pełnej formie. Na ten rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego zaledwie trzy zostały do końca roku. Czy 9 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. W minionych latach przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane ze świętami kościelnymi bądź istotnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Zakaz handlu. Czy 9 sierpnia to niedziela handlowa? 

9 sierpnia to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w tym dniu zamknięte są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco.

Ostatni raz zakupy w niedziele mogliśmy zrobić półtora miesiąca temu. Kolejna niedziela handlowa już 30 sierpnia w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Na kolejne będzie trzeba czekać cztery miesiące, do ostatniego miesiąca roku. Wtedy w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia.

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Zakaz handlu w niedziele. Co jest otwarte? Gdzie można zrobić zakupy? 

Rządowe obostrzenia uderzają w największe placówki handlowe, więc wciąż otwarte będą sklepy osiedlowe oraz te działające na zasadzie franczyzy, jak chociażby Żabka. W niedziele na kasie stać musi jednak właściciel. Dodatkowo należy pamiętać, że w tym dniu godziny otwarcia sklepów są inne niż w tygodniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w najbliższą niedzielę otwarte mogą być także punkty gastronomiczne w centrach handlowych, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, apteki czy lodziarnie. 

Więcej o: