Marlena Maląg o zakazie handlu w niedzielę: Zmian nie będzie. Niedziela jest dla rodziny

- Propozycje zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę nie są przez rząd akceptowane - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, podkreślając, że niedziela to dzień dla rodziny.

Spór o zakaz handlu w niedziele cały czas trwa. Przedsiębiorcy twierdzą, że ograniczenia powinny zostać zniesione chociaż na pewien czas, aby mogli zrewaloryzować straty poniesione podczas zamrożenia gospodarki. Rząd pozostaje jednak w tej sprawie nieugięty, czego potwierdzeniem są wypowiedzi jego kolejnych przedstawicieli. 

Zobacz wideo

Zakaz handlu. Marlena Maląg: Niedziela jest dla rodziny

W czerwcu tego roku wicepremierka Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że zniesienie zakazu handlu w niedzielę nie jest rozważany, gdyż poziom konsumpcji znajduje się na poziomie z początku roku. W podobnym tonie wypowiedziała się minister rodziny, pracy i polityki społecznego Marlena Maląg, która podkreśliła rolę niedzieli w życiu rodzinnym. 

Zmiany nie są planowane i stanowisko rządu jest niezmienne. Niedziela jest dla rodziny i propozycje zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę nie są przez rząd akceptowane.

- powiedziała szefowa resortu. 

Pracodawcy żądają zniesienia zakazu handlu w niedziele. Jest projekt ustawy 

Wypowiedź przedstawicielki rządu to reakcja na ostatnie działania przedsiębiorców działających w branży handlowej. Pod koniec lipca do Rady Dialogu Społecznego, która skupia pracodawców, związkowców oraz stronę rządową, trafił projekt ustawy, który zakłada zniesienie handlu w niedzielę na czas epidemii, a także na okres 180 dni po jej zakończeniu. Jak tłumaczą twórcy ustawy, zniesienie zakazu handlu w niedziele spowoduje ochronę miejsc pracy w tym sektorze. Ponadto dzięki większej sprzedaży mniejszy będzie spadek PKB. Pracodawcy argumentują to również kwestiami bezpieczeństwa sanitarnego, gdyż zakupy rozłożą się na całym tydzień. 

Pracodawcy zapowiadają, że na forum Rady Dialogu Społecznego będą namawiać rząd i stronę związkową do zaakceptowania ich propozycji i wprowadzenia jej w życie.

Więcej o: