Ile zarabia architekt? Wynagrodzenia architektów różnych specjalizacji i na różnym szczeblu kariery

Studia z architektury wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, ale czy słusznie? Na rynku jest duża liczba absolwentów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach architektury - wnętrz czy krajobrazowej. Powstają też nowe specjalizacje, co sprzyja konkurencyjności zawodu. Ile można zarobić jako architekt?

Zawód architekta polega na projektowaniu budynków, ale też wnętrz czy przestrzeni krajobrazowej (na przykład ogrodów). Architekt czuwa też nad przestrzeganiem założeń i realizacją projektu, który musi być zgodny z różnymi wytycznymi. 

Jak zostać architektem? Poza studiami ważna jest również praktyka zawodowa

Jak zostać architektem? Konieczne jest skończenie studiów z architektury, które najczęściej oferują politechniki. Przyszli studenci, zanim przystąpią do rekrutacji, bardzo często inwestują w specjalne lekcje rysunku, które okazują się niezbędne podczas egzaminów i na samych zajęciach. Zdobycie uprawnień architekta wymaga:

  • ukończenia studiów z architektury lub architektury i urbanistyki;
  • odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów;
  • odbycia rocznej praktyki na budowie.

Zarobki architektów. Ile zarabia się w tej branży?

Ile zarabia architekt? Według danych portalu wynagrodzenia.pl średnia pensja architektów wynosi 5620 zł brutto. Część najgorzej wynagradzanych architektów zarabia nie więcej niż 4500 zł. Najlepiej opłacani pracownicy mogą zaś liczyć na zarobki powyżej 6850 zł. Według danych poradnikpracownika.pl średnia pensja architektów to 4051 złotych na rękę

Od czego zależą zarobki architekta? Jako najważniejsze czynniki wpływające na pensję architektów wymienia się:

  • staż pracy,
  • wykształcenie,
  • wielkość firmy,
  • doświadczenie,
  • województwo.

Wśród respondentów znacznie wyższy procent zatrudnionych na tym stanowisku pracowników stanowiły kobiety (63 proc.). Mężczyzn było jedynie 37 proc.  

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zarobki architekta po studiach. Jaką pensję można otrzymać zaraz po dyplomie?

Osoba po studiach może ubiegać się o stanowisko asystenta architekta. Zarobki nie są wtedy oczywiście tak wysokie. Osoby, które przyuczają się do zawodu i nie są jeszcze samodzielne, zwykle mogą liczyć na średnie płace w wysokości 2950 zł brutto

Architekt wnętrz - zarobki

Ile zarabia architekt wnętrz? Specjalista zajmujący się projektowaniem różnych wnętrz może liczyć na medianę zarobków w wysokości 4540 zł brutto. Jest to mniej, niż w przypadku architektów budynków, ale ciągle o wiele więcej, niż wynosi średnia pensja architektów krajobrazu.

Architekt krajobrazu - zarobki

Ile zarabia architekt krajobrazu? Specjalista z tej dziedziny zajmuje się zagospodarowaniem otoczenia przy pomocy różnych elementów - w tym architektonicznych. Mediana wynagrodzeń w tej branży wynosi 3740 zł brutto.

Praca dla architekta za granicą

W przypadku osób studiujących architekturę i wiążących swoją przyszłość z tą dziedziną dobrym pomysłem jest nauka języków obcych. Bardzo poszerza to perspektywy znalezienia dobrze płatnej pracy w zawodzie. Polska znajduje się mniej więcej w środku stawki płac dla architektów. Najwięcej zarabiają oni w Stanach Zjednoczonych (84 tys. dolarów rocznie), najmniej zaś w Bułgarii, Rumunii i na Łotwie. Specjaliści są doceniani również w Danii, Luksemburgu i Finlandii (ich wynagrodzenie to 50-60 tys. euro rocznie).

  • Ile zarabia architekt w Niemczech?

Popularnym kierunkiem emigracji zawodowej architektów z Polski są Niemcy. Za nasza zachodnią granicą można liczyć na zarobki w wysokości nawet 16 tysięcy złotych miesięcznie.

  • Ile zarabia architekt w Austrii?

W niemieckojęzycznej Austrii również ceni się architektów. Zarabiają jednak nieco mniej, niż w Niemczech. Oferuje się tutaj pensje dla architektów na poziomie 13,5 tys. zł. za miesiąc. 

Więcej o: