Epidemia koronawirusa nie przeszkadza zarabiać. Najbogatsza rodzina świata ma 25 mld dol. więcej

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców stanęło w obliczu strat, a nawet bankructw. Wykaz najbogatszych rodzin świata opublikowany przez Bloomberg dowodzi jednak, że nawet w czasach kryzysu majątek można pomnażać.

Epidemia koronawirusa wielu spędza sen z powiek. Są jednak tacy, którzy paradoksalnie w okresie powszechnego lockdownu i spowolnienia znacząco się wzbogacili. Bloomberg publikuje listę najbardziej zamożnych rodzin, która najlepiej dowodzi, że i podczas kryzysu można pomnażać majątek.

Na szczycie zestawienia znajduje się bowiem ród Waltonów, właścicieli największej w USA sieci sklepów Walmart. Łączna wartość rodzinnej fortuny wynosi 215 mld dol. i przez ostatni rok zwiększyła się o 25 mld dol. Źródłem zysku jest spory wzrost sprzedaży online - Amerykanie szukali bowiem bezpiecznej alternatywy tradycyjnych zakupów, którą Wallmart im dostarczył. Rodzina Waltonów jest najbogatsza nie tylko w samych Stanach, ale i na całym świecie.

Najbogatsza rodzina na świecie - właściciele sieci WalmartNajbogatsza rodzina na świecie - właściciele sieci Walmart WESLEY HITT

Druga rodzina w zestawieniu jest świetnie znana w Polsce. Widnieje bowiem na jednej z najpopularniejszej przekąsek. Chodzi o ród Marsów, który posiada spółkę Mars. Na ostatnich zawirowaniach straciła, ale obecnie majątek właścicieli marek takich jak: Snickers, M&Ms, Milky Ways, Uncle Ben, Whiskas, Pedigree, wyceniany jest na 120 mld dol.

embed

Ród Kochów, właściciele Koch Industries, również na kryzysie stracił. Gigant, który zajmuje się zarówno biznesem naftowym jak i chemicznym, energetycznym, gazowym, nawozowym, wyceniany jest na blisko 110 mld dol. Kochowie w ostatnim roku jednak stracili.

Zobacz wideo Męskie Granie od kuchni. Jak powstaje? Jak dużą swobodę mają muzycy?

Tuż za podium uplasowała się dynastia Al Saud z Arabii Saudyjskiej. Rządząca krajem od siedmiu dekad ma majątek wyceniany na 95 mld dol. Jego rzeczywista wielkość może być jednak znacznie większa, bo łącznie do rodu Saudów należy... 15 tys. osób.

Saudowie kontrolują m.in. spółkę Saudi Aramco zajmujacą się wydobyciem i handlem ropą. Sama Arabia Saudyjska jest natomiast drugim po USA producentem "czarnego złota" - odpowiada za mniej więcej 13 proc. rynku, nieco więcej niż Rosja.

Mukesh Ambani, który szturmem zdobył piąte miejsce zestawienia, to kolejny dowód na to, że majątek w kryzysie można zwiększać. Prezes naftowego giganta Reliance Industries, firmy odziedziczonej po ojcu Dhirubhai, na co dzień żyje w willi liczącej 27 pięter. W ciągu roku Ambani powiększył majątek o ok. 60 proc. - głównie dzięki udanym inwestycjom.

Dom, w którym mieszka Mukesh AmbaniDom, w którym mieszka Mukesh Ambani Jay Hariani

W pierwszej dziesiątce znalazły się też firmy takie jak Hermes (producent luksusowych torebek) czy Wertheimer, właściciel słynnej marki Chanel. Pierwsza z nich odnotowała wzrost wartości, druga spadek.

Na dziesiątym miejscu zestawienia znajduje się rodzina Albrechtów, właściciele sieci Aldi. Obecna również w Polsce firma przyniosła swoim właścicielom majątek wyceniany na 41 mld dol. Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się m.in. Thomsonowie (właściciele giganta branży informacyjnej, agencji Thomson Reuters, wycenianej na 40 mld dol.), ród Hoffmannów i Oeri zarządzający farmaceutycznym gigantem Roche, wartym 39 mld dol., czy rodzina Mulliez, właściciel sieci Auchan. Francuska dynastia może pochwalić się majątkiem wartym 38 mld dol.

Czytaj też: Kiedy skończy się kryzys? Koronawirus zostawił ogromną dziurę. Borys: Powrót zajmie nam około sześciu kwartałów

Wielkimi majątkami mogą też pochwalić się rody: Johnson (właściciele SC Johnsons, wyceniani na 37 mld dol.), Quandt (należy do nich BMW, a majątek wyceniany jest na 34 mld dol.), Rausing, stojący za systemem pakowania Tetra, których majątek wyceniany jest na 33 mld dol. oraz ród Ferrero, właściciel marek takich jak Nutella, którego majątek przekracza 30 mld dol.

Stawkę zestawienia Bloomberga zamyka na miejscu 25. rodzina Lee, do której należy Samsung. Gigant branży elektronicznej pozwolił zgromadzić majątek wyceniany na 29 mld dol.

Więcej o: