Rząd szuka nazw dla nowych wysp na Zalewie Szczecińskim i Mierzei Wiślanej. Ogłoszono konkurs

W związku z pracami prowadzonymi na Zalewie Szczecińskim oraz przekopem Mierzei Wiślanej powstaną trzy nowe wyspy. Ich nazwy mają zostać wybrane w konkursie oraz głosowaniu. Swoją propozycję może zgłosić każdy.

W związku z przekopem Mierzei Wiślanej powstanie wyspa na Zalewie Wiślanym. Ma mieć 180 hektarów i pozostanie niezamieszkana, a według planów, nawet turyści nie będą mieli na nią wstępu, podaje "Rzeczpospolita". Kolejne dwie wyspy powstaną na Zalewie Szczecińskim, co jest wynikiem trwających tam prac nad pogłębieniem toru wodnego Świnoujćie - Szczecin do 12,5 m. Ma to sprawić, że maksymalne zanurzenie statków płynących do Szczecina wzrośnie do 11 metrów.

Wyspy znajdą się na 22 i 28 kilometrze toru, licząc od Świnoujścia. Większa będzie miał prawie 250 hektarów, a mniejsza 123 ha. Obecnie oznaczone są jako W22 i W28. To jednak zmieni się niedługo, ponieważ Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło konkurs na nazwy dla nowych wysp.

Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Nadaj nazwę wyspom na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim

Do konkursu swoje nazwy może zgłosić każdy. Propozycja może zawierać po jednej nazwie dla każdej z trzech nowych wysp. Zgłoszenie konkursowe można wysyłać do 31 sierpnia na adres mailowy konkurs@mgm.gov.pl. Następnie komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najczęściej powtarzające się nazwy, które przejdą do kolejnego etapu. Jest nim ogólnopolskie głosowanie internetowe, które ostatecznie wyłoni nazwy dla wysp. Zwycięskie propozycje zostaną nadane wyspom przez władze RP. Ponadto autorzy nazw, które zwyciężyły w konkursie, zostaną nagrodzeni grawertonami z informacją o autorstwie.

>>> Czytaj więcej:Bursztynu na Mierzei Wiślanej jest więcej, niż podejrzewano. "Będziemy chcieli przypilnować tego złoża"

 

Więcej o: