Bon turystyczny. Jak go aktywować? Czy trzeba składać wniosek?

Bon turystyczny w praktyce zaczął obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku. Ma on formę elektroniczną. Czy trzeba go aktywować? Czy trzeba składać wniosek?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko, również na dzieci, których rodzice pracują za granicą. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota ta jest dwukrotnie wyższa. Ze środków będzie można skorzystać aż do 31 marca 2022 roku. 

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Bon turystyczny. Konto na PUE ZUS niezbędne do aktywowania bonu

Bon turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku. Pewne wątpliwości dla beneficjentów sprawia fakt, że świadczenie w odróżnieniu od wielu innych rządowych dofinansowań, ma formę elektroniczną. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że aby otrzymać bon turystyczny, nie trzeba składać wniosków, a po prostu aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. 

Kluczowe jest posiadanie konta na PUE ZUS. Osoby, które nie posiadają konta, mogą zarejestrować się przy  pomocy profilu zaufanego/login.gov.pl, kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź swojej bankowości elektronicznej. Rejestracja jest możliwa w TYM MIEJSCU

Bon turystyczny. Jak go aktywować? 

Rzecznik ZUS zwraca uwagę na fakt, "aby przed aktywacją bonu sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus, bo tylko u niej bon będzie widoczny"

"Przy aktywacji bonu trzeba podać swoje dane kontaktowe - adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazywany jest kod obsługi płatności. Trzeba go podać kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany esemesem" - czytamy w komunikacie na stronie ZUS. 

Więcej o: