Narodowy Bank Polski wyemitował pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku

Narodowy Bank Polski wyemitował pierwszy polski banknot w pionowym formacie. Jest to kolekcjonerski egzemplarz o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską z 1920 roku.

NBP jest jedynym organem, który ma możliwość emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne, w tym emitowane przez Narodowy Bank Polski egzemplarze kolekcjonerskie, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

NBP wyemitował pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 r.

Przednia strona banknotu, upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 r., przedstawia postać Józefa Piłsudskiego, zaczerpniętą z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt.: "Rok 1920". Piłsudskiego ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli.

Zaprezentowany na banknocie awers Krzyża Walecznych (z polskim orłem, napisem “Na polu chwały” i datą 1920) jest odniesieniem do wysiłku polskiego żołnierza i czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Na przedniej stronie banknotu widnieją ponadto napis "NIEPODLEGŁOŚĆ" oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r.

Zobacz wideo Warszawski protest "Wolna Białoruś"
Więcej o: