Cypr zakwalifikował Polskę do krajów podwyższonego ryzyka. Niezbędne testy na koronawirusa

Cypr poinformował, że od piątku 14 sierpnia Polska znajdzie się na liście krajów kategorii B, czyli uznawanych za niezbyt bezpieczne. Oznacza to pewne utrudnienia dla turystów z Polski chcących odwiedzić śródziemnomorską wyspę.

Jak podaje turystyka.rp.pl, informację o przesunięciu Polski na listę krajów kategorii B potwierdziły cypryjskie media oraz ambasada Polski w Nikozji. Aktualizacja zacznie obowiązywać od piątku 14 sierpnia. Do kategorii B, czyli krajów podwyższonego ryzyka "awansowała" też Portugalia. 

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Cypr zakwalifikował Polskę do krajów kategorii B. Turyści muszą przedstawić negatywny test na koronawirusa

W kategorii A Polska znajdowała się od początku lipca. Uznanie naszego kraju jako potencjalnie niezbyt bezpiecznego oznacza przede wszystkim spore problemy dla polskich turystów planujących wczasy na Cyprze. Osoby przybywające z krajów kategorii B przed wejściem na pokład samolotu muszą przedstawić negatywny test PCR na koronawirusa, wykonany nie później niż 72 godziny przed przybyciem na wyspę.

Zaświadczenie o wyniku testu będzie uznane tylko wtedy, jeżeli będzie zawierało następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu (musi to być molekularny test RT-PCR, wszelkie inne testy na przeciwciała/antygeny nie będą akceptowane), imię i nazwisko osoby poddanej testowi oraz wynik testu.

- zaznacza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Cypr. Jakie restrykcje obowiązują w śródziemnomorskim kraju? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, turyści przybywający z krajów zakwalifikowanych do kategorii A i B są zobowiązani do wypełnienia kwestionariusza Cyprus Flight Pass. Znajdują się w nim informacje na temat wykonanych podróży w ostatnich dwóch tygodniach oraz aktualnego stanu zdrowia. Brak wypełnionego dokumentu może skutkować mandatem w wysokości 300 euro, nakazem odpłatnego wykonania testu, a nawet odmową wjazdu na Cypr. Przed wejściem na pokład samolotu turyści zostają wezwani do pokazania maila potwierdzającego wypełnienie ankiety. 

Od 1 sierpnia 2020 roku na Cyprze obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych, czyli centrach handlowych, bankach czy supermarketach. Większych obostrzeń powinni spodziewać się turyści odwiedzający Limassol. Do końca sierpnia obowiązuje tam zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób czy ograniczenia w zakresie liczby osób przebywających w lokalach gastronomicznych. 

Więcej o: