Małopolska z największą liczbą nowych zakażeń. Wirusolog: Pandemia ma charakter toczącej się kuli
Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje dotyczące liczby nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Polsce. Służby odnotowały 715 infekcji COVID-19 i dziewięć zgonów.
Najwięcej nowych przypadków choroby stwierdzono w województwie małopolskim -173. Województwo śląskie ze 145 przypadkami jest drugie pod względem ilości zachorowań, choć oczywiście łączna liczba zakażeń jest tam najwyższa w kraju. Na trzecim znalazło się mazowieckie z 76 zakażeniami, tylko nieznacznie - o jeden przypadek - wyprzedzając pomorskie.
Koronawirus w Małopolsce - skąd nagły przyrost zachorowań?
To Małopolska wzbudziła szczególne zainteresowanie. Możliwe powody nasilenia się epidemii w tym województwie podał w rozmowie z Next.gazeta.pl dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Czy wzrost zachorowań w Małopolsce może mieć coś wspólnego z turystyką? Moim zdaniem nie jest to kwestia turystyki; to raczej konsekwencja "korona-wesel", które miały miejsce w województwie małopolskim - na przykład w powiecie nowosądeckim, gdzie wiele osób było w kwarantannie - stwierdził.
Wirusolog zaskoczony rozwojem epidemii. "Nie spodziewałem się"
Dr. hab. Dzieciątkowski stwierdził też, że rozwój epidemii koronawirusa nieco go zaskoczył. - Nie spodziewałem się wzrostu zachorowań. Przyznaję się do błędu. Wydawało mi się, że SARS-CoV-2 będzie wykazywał, jak każdy wirus oddechowy, sezonowość zachorowań. Sądziłem, że w miesiącach letnich będziemy odnotowywali spadek liczby zakażonych - stwierdził.
Wyjaśnił też, że sytuację najlepiej obrazuje komunikat Światowej Organizacji Zdrowia, który jasno mówi, że COVID-19 nie jest chorobą sezonową. - Pandemia ma charakter toczącej się kuli, ponieważ obserwujemy na całym świecie wzrost zachorowań - stwierdził ekspert.
Wirusolog nie kryje, że zwiększenie się przypadków infekcji może mieć związek z zachowaniem Polaków. - Myślę, że ten wzrost zachorowań, który możemy zaobserwować, jest spowodowany tym, że troszeczkę sobie w Polsce pofolgowaliśmy. Na przełomie maja i czerwca wiele osób przestało traktować zagrożenie COVID-19 poważnie, zapomniało o maseczkach i dystansie społecznym. A, jak widać, przewidywania ekspertów nie zawsze się sprawdzają - wyjaśnił.
Wzrost zachorowań na koronawirusa może zaszkodzić służbie zdrowia
Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jedynego jednoimiennego w Małopolsce, jeszcze przed środowymi danymi Ministerstwa Zdrowia ostrzegał, że regionowi grozi "załamanie systemu opieki zdrowotnej nad pacjentami z COVID-19 i nad pacjentami w ogóle". Jego zdaniem "system jest na skraju wytrzymałości". Czy czarny scenariusz może się sprawdzić?
- Najgorsze konsekwencje przyniósłby wzrost zachorowań wśród pracowników sektora medycznego. Jeżeli to się zacznie rozprzestrzeniać trudno będzie komukolwiek leczyć - będzie problem z dostaniem się do np. stomatologa - stwierdził Dzieciątkowski.
Czytaj też: Czerwone i żółte strefy. Kolejne powiaty powinny szykować się na ograniczenia?
Wyjaśnił też, że w niektórych placówkach mogą pojawić się problemy proceduralne, czego dowodem jest ostatni przypadek z Wielkopolski, gdzie kobieta w ciąży była odsyłana pomiędzy szpitalami i ostatecznie zmarła. - Dobro pacjenta powinno zawsze być dobrem najwyższym, a w każdym szpitalu są procedury, gdyby pacjent miał COVID-19 i był przyjęty w stanie zagrożenia życiem - wyjaśnił ekspert.
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Donald Trump został królem długu. Ale Joe Biden może zostać nawet cesarzem
-
Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
-
Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
- Chiny i Elon Musk to miłość ze wzajemnością. I czysto biznesowe uczucie
- Chiny wygrywają wojnę handlową z USA. Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Koronawirus. Godzina policyjna już w 13 państwach UE, we Francji najdłuższa
- Nie żyje Benjamin de Rotschild, miliarder i dziedzic bankowego imperium. Miał 57 lat