Polacy są gotowi zapłacić za działki rekreacyjne 50 tys. zł. Zainteresowanie wyższe o 250 proc.

Działki rekreacyjne cieszą się wśród Polaków znacznie większą popularnością niż rok temu. Eksperci agencji Metrohouse odnotowali wzrost zapytań o tego typu nieruchomości na poziomie 250 proc. Nie chcą jednak płacić za nie fortuny.

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do olbrzymiego zainteresowania działkami rekreacyjnymi. W pierwszej połowie b.r. zainteresowanie tego typu nieruchomościami wzrosło o 250 proc.  - wynika z analiz agencji Metrohouse.

Polacy są skłonni zapłacić 50 tys. zł za działkę rekreacyjną

Przedstawiciele agencji przyznają, że chętni są w stanie przeznaczyć na działkę przeważnie do 50 tys. zł. Zauważają też, że zmieniło się zachowanie klientów, którzy nie odkładali decyzji o zakupie. "Ich decyzje były nagłe i zdecydowane, szczególnie osób mieszkających w blokach, które najczęściej szukały czegoś w niedalekiej odległości - maksymalnie do 10 km od miejsca zamieszkania" - stwierdził Marek Paprocki z Metrohouse cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną". Marta Śliwińska, przedstawicielka biura w Iławie przyznaje, że wzrosło zainteresowanie działkami z linią brzegową jeziora lub w jego bliskim sąsiedztwie.

Dom rekreacyjny a całoroczny. Mogą wyglądać tak samo, ale różnica jest olbrzymia

Działki rekreacyjne są atrakcyjne dla właścicieli z uwagi na cenę, która jest zdecydowanie niższa niż działka pod zabudowę całoroczną. I chociaż oba domy - letniskowy i całoroczny -  zewnątrz mogą wyglądać w zasadzie identycznie, to wiele je dzieli.

Czytaj też: Stawki najmu niemalże powróciły do zeszłorocznego poziomu. Ile trzeba zapłacić za mieszkanie?

Budynek rekreacyjny nie może być wykorzystywany do zaspokajania podstawowej potrzeby mieszkaniowej. W praktyce w takim domku nie można mieszkać cały rok, a kwestię tę regulują poszczególne władze lokalne.

Domki rekreacyjny są też tańszy w budowie. Nie muszą być wyposażone w instalacje grzewcze, można je też budować z zachowaniem znacznie łagodniejszych współczynników przenikania ciepła przez ściany. Nieruchomość letniskowa może mieć też niższe pomieszczenia - ich wysokość może wynosić 220 cm. W domu mieszkalnym musi to być 250 cm. W przypadku domków rekreacyjnych obowiązują też niższe stawki podatkowe czy notarialne oraz ryczałtowe opłaty za wywóz śmieci.