W Katowicach powstanie sklep socjalny. Tańsze produkty dla najbardziej potrzebujących

W Katowicach powstanie sklep socjalny. Najbardziej potrzebujący kupią tam produkty w przystępnych cenach. Sklep będzie prowadziła Fundacja Wolne Miejsce.
Zobacz wideo Brutalne starcia białoruskiej policji z protestującymi. Trwają strajki mieszkańców po sfałszowanych wyborach prezydenckich

W Katowicach powstanie sklep socjalny, ale wbrew zapowiedziom władz miasta, nie będzie to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Pierwsza sklep socjalny w Polsce pojawił się prawie dekadę temu w Warszawie, o czym informował m.in. TVN. Za jego stworzenie odpowiadał austriacki biznesmen Ernst Beisteiner.

Powstanie takiej placówki w Katowicach jest wynikiem rozstrzygniętego na początku sierpnia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działalności charytatywnej, polegającego na prowadzeniu sklepu socjalnego oraz klubo-kawiarni. Prowadzenie sklepu ma zostać powierzone Fundacji Wolne Miejsca, które znana jest mieszkańcom Katowic jako organizator takich inicjatyw jak wigilie i śniadania wielkanocne dla samotnych, czy z zarządzania działaniami związanych z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii. Lokal stanie w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82.

Rozpoczynamy kolejny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z organizacjami pozarządowymi. Fundacja Wolne Miejsce, która wygrała konkurs na realizacje tego zadania przygotowuje się do uruchomienia sklepu na terenie Osiedla Tysiąclecie

- mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jan Krzysztof ArdanowskiJabłka po 13 zł za kg? Minister rolnictwa: Kto panu każe je kupować?

Sklep socjalny w Katowicach dla najbardziej potrzebujących

Miasto na stowarzyszenie sklepu socjalnego przeznaczy 20 tys. złotych. Jego drzwi mają zostać otwarte w październiku tego roku. Zakupy będą limitowane, najpewniej ich wartością w przeliczeniu na jedną osobę. O tym, kto będzie mógł robić w sklepie zakupy, będzie decydował głównie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, ale w uzasadnionych przypadkach, także Fundacja Wolne Miejsca będzie mogła kierować tam potrzebujące osoby. By móc robić zakupy w katowickim sklepie socjalnym, będzie trzeba spełnić kryteria ustalone z Fundacją, która z MOPS Katowice wpisze taką osobę na listę, bądź wręczy jej przekierowanie. 

Bill GatesKoronawirus. Bill Gates podał datę zakończenia pandemii

Ponadto, w lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, z której uprawnionymi do korzystania będą w szczególności katowiccy seniorzy w wieku 60+, skupieni wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku), czytamy na stronie urzędu miasta. 

Więcej o: