Niektóre urzędy zamknięte w piątek 14 sierpnia. Mieszkańców czekają utrudnienia

W piątek 14 sierpnia nie wszystkie urzędy będą działać zgodnie ze swoim normalnym harmonogramem. Niektóre placówki publiczne zdecydowały się oddać swoim pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Sprawdź, które urzędy będą otwarte.

Zamknięte urzędy związane są ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada na sobotę 15 sierpnia. Niektórzy pracodawcy zdecydowali się na oddanie swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego w piątek 14 sierpnia. Informacje o zamknięciu danego urzędu można znaleźć na stronie internetowej placówki.

Piątek 14 sierpnia - które urzędy będą zamknięte?

Ostatni dzień tygodnia to czas, w którym wiele osób chce załatwić swoje sprawy urzędowe, na które nie było czasu w ciągu tygodnia. Zanim wybierzecie się do swojego urzędu, warto sprawdzić, czy jego kierownik nie wyznaczył dnia wolnego swoim pracownikom na piątek 14 sierpnia.

Mieszkańcy stolicy muszą uzbroić się w cierpliwość. Urząd m.st. Warszawy oraz urzędy dzielnic będą nieczynne w piątek 14 sierpnia. Swoje sprawy będzie można załatwić dopiero wraz z nastaniem nowego tygodnia.

Z kolei urzędy miejskie w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu będą działać bez zmian. Każdy zainteresowany będzie mógł załatwić swoje sprawy. We Wrocławiu urząd miejski będzie działał w takich samych godzinach co zwykle, ale zamknięte będą biura Starostwa Powiatowego.

W placówkach ZUS będą zamknięte sale obsługi klientów

Zmiany dotkną również działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W piątek 14 sierpnia 2020 r. nieczynne będą sale obsługi klientów w placówkach ZUS. W tym dniu działać będzie Centrum Obsługi Telefonicznej. 

Petenci będą mogli załatwić swoje sprawy związane z Polskim Bonem Turystycznym pod numerem telefonu 22 11 22 111. Bez względu na dzień wolny działać będzie Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na której można aktywować bon turystyczny. 

Jakie urzędy będą zamknięte? Gdzie sprawdzić?

Obowiązek oddania pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto państwowe przypadające na sobotę wynika wprost z przepisów Kodeksu Pracy. Pracodawca ma dużą swobodę w wyborze dnia, który zostanie uznany za dzień wolny od pracy.

Zwykle odbywa się to w porozumieniu z pracownikami. Jednak w przypadku urzędów publicznych, pracodawca musi również wziąć pod uwagę to, aby nie zakłócić normalnego funkcjonowania placówki.

Kierownik urzędu nie ma obowiązku wyznaczenia dnia wolnego na piątek 14 sierpnia. Dlatego udając się do urzędu w bieżącym miesiącu najlepiej sprawdzić na stronie internetowej, czy tego dnia placówka będzie otwarta.

Zobacz wideo W Polsce pojawił się pierwszy tzw. twardy dyskont
Więcej o: