Zakaz handlu. Czy 16 sierpnia to niedziela handlowa? Czy zrobimy dziś zakupy?

W 2020 roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku pozostały tylko trzy. Czy 16 sierpnia sklepy są otwarte? Czy zrobimy w tym dniu zakupy?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Mimo podzielonych opinii Polaków na temat obostrzeń, przepisy były z biegiem lat sukcesywnie zaostrzane. Ich punkt kulminacyjny obserwujemy w 2020 roku, kiedy to łącznie będzie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane ze świętami kościelnymi bądź istotnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu. Czy 16 sierpnia to niedziela handlowa?

Trwający weekend jest pod pewnym względem wyjątkowy, gdyż z powodu sobotniego Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sklepy były zamknięte w sobotę 15 sierpnia.  Święta nie wpłynęły jednak na funkcjonujące przepisy o zakazie handlu. 16 sierpnia to niedziela niehandlowa, co oznacza, że zamknięte są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Biedronka, Lidl czy Tesco.

Pocieszeniem może być fakt, że najbliższa niedziela handlowa już 30 sierpnia. Możliwość zakupów tego dnia ma pomóc rodzicom przygotowującym dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego.

Zakaz handlu w niedziele. Co będzie otwarte? Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy? 

Osiedlowe sklepy oraz placówki działające na zasadzie franczyzy (Żabka) nie obowiązuje przepisy o zakazie handlu w niedzielę oraz święta, więc podobnie jak miało to miejsce w sobotę, dzisiaj również będą one mogły być otwarte. Jednym warunkiem jest to, aby "za ladą" stał ich właściciel. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że mogą być one czynne w nieco zmienionych godzinach. Ponadto zakupy można zrobić na stacjach benzynowych, a otwarte mogą być cukiernie, kawiarnie, lodziarnie, restauracje czy kwiaciarnie.