Zakaz handlu. 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego. Czy sklepy są otwarte? Czy zrobimy dziś zakupy?

W sobotę 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Czy w związku z tym sklepy są w tym dniu zamknięte?

Według ustawy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Jako że święto wypadło w sobotę, pracownicy będą mogli odebrać sobie dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Oznacza to także zmiany w funkcjonowaniu sklepów, gdyż zaplanowane na 15 sierpnie uroczystości podlegają ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta. Oznacza to, że dzisiaj zamknięte będą galerie handlowe oraz większe sklepy typu Biedronka, Lidl czy Tesco

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Zakaz handlu. Co będzie otwarte w sobotę 15 sierpnia? Czy zrobimy w tym dniu zakupy?

Podobnie jak ma to miejsce w niedziele niehandlowe, przepisy te nie dotyczą mniejszych osiedlowych sklepów oraz tych działających na zasadzie franczyzy. Zakupy więc będziemy mogli zrobić chociażby w Żabce pod warunkiem, że na kasie stoi właściciel. Od niego zależy także, czy dany sklep będzie otwarty. Warto pamiętać, że otwarte sklepy będą prawdopodobni czynne w innych godzinach niż standardowo. 

Zakaz handlu w dzisiejszym dniu nie dotyczy także stacji benzynowych, aptek oraz sklepów na dworcach. Dodatkowo otwarte będą kwiaciarnie, restauracje czy kawiarnie. 

15 sierpnia. Dlaczego i kiedy otrzymamy dodatkowy dzień wolny? 

Wątpliwości dotyczące dodatkowego dnia wolnego wynikają z tego, że dwa ważne święta wypadły w sobotę. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż wśród kilkunastu dat, za które przysługuje dzień wolny znalazł się również 15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Według polskiego prawa (Kodeks Pracy art. 130 § 2), pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę. Pracodawca może wyznaczyć termin dnia wolnego, powinien to zrobić w miesiącu, w którym dane święto wypada. 

Więcej o: