Warren Buffett inwestuje w złoto. Miliarder kupił akcje kopalni. Pozbył się udziałów w dużych bankach z USA
Warren Buffett to znany inwestor, ale też jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Według rankingu Bloomberga, znajduje się obecnie (stan na 17 sierpnia w południe) na piątym miejscu zestawienia miliarderów z majątkiem szacowanym na 79,7 mld dolarów. Wyprzedzają go tylko Bernard Arnault (82,9 mld dolarów), Marc Zuckerberg (99 mld dolarów), Bill Gates (121 mld dolarów) i Jeff Bezos (186 mld dolarów). To jeden z powodów, dla których wielu uważa, że warto obserwować decyzje inwestycyjne człowieka, którego określono kiedyś "wyrocznią z Omaha".
Warren Buffett inwestuje w złoto
Miliarder inwestuje poprzez swoją firmę Berkshire Hathaway. Jest ona zobowiązana do regularnego raportowania do amerykańskiego nadzoru i te kwartalne raporty są uważnie analizowane - można z nich wyczytać, co Buffett (oraz zarządzający jego portfolio menedżerowie) uważają za godne uwagi. Jak się okazuje, wśród tych pozycji pojawiło się złoto, a konkretnie akcje producenta kruszcu.
To natychmiast wywołało spore zainteresowanie, także dlatego, że Warren Buffett swego czasu wypowiadał się bardzo krytycznie w temacie inwestowania w ten kruszec. Jeszcze na początku ubiegłego roku, porównując długoterminowe inwestycje w złoto i indeks S&P 500 (jeden z głównych indeksów giełdy w USA) pisał, że "magiczny metal nie może równać się z amerykańskim zapałem". Najwyraźniej zmienił zdanie. Z raportu Berkshire Hathaway wynika, że firma na koniec czerwca miała prawie 21 milionów akcji kanadyjskiej firmy Barrick Gold o wartości 563,6 mln dolarów.
Barrick Gold to jedna z największych firm wydobywczych na świecie, zajmująca się pozyskiwaniem przede wszystkim złota i miedzi, w przypadku tego pierwszego surowca jest jego drugim producentem na świecie. Jej centrala znajduje się w Toronto, ale kopalnie rozsiane są po całym świecie, m.in. w Argentynie, Chile, Demokratycznej Republice Konga, Kanadzie, Tanzanii, USA i Zambii.
Miliarder wątpi w gospodarkę USA?
Po upublicznieniu portfolio inwestora, zaczęły pojawiać się pytania, czy zwrot w podejściu do inwestycji nie oznacza przypadkiem zwątpienia w siłę amerykańskiej gospodarki. Warren Buffett bowiem jednocześnie znacząco zmniejszył swoje zaangażowanie w niektóre z największych amerykańskich banków. W przypadku Wells Fargo pozbył się 26 proc. swoich udziałów, pozbył się 62 proc. swoich akcji JPMorgan Chase, a także wszystkich pozostałych udziałów w Goldman Sachs.
Trudno uznać, że Buffett przestał wierzyć w banki. Wciąż ma (a raczej miał na koniec drugiego kwartału) udziały we wspomnianych JPMorgan i Wells Fargo o wartości odpowiednio 6,1 i 2,1 mld dolarów. Do tego utrzymuje swoje zaangażowanie w inne takie instytucje, 30 czerwca miał udziały w Bank of America o wartości 22 mld dolarów - to druga największa pozycja jeśli chodzi o akcje w portfolio Berkshire Hathaway, do tego w ubiegłym miesiącu jeszcze ją powiększył, inwestując pod 2 mld dolarów.
Poza tym, pieniądze zainwestowane w Barrick Gold nie wydają się być duże na tle innych inwestycji. Największą jest ta w Apple - według raportu kwartalnego firmy inwestycyjnej Buffetta miała ona wartość 89,4 mld dolarów.
Złoto rozpala wyobraźnię
Złoto rozpala wyobraźnię inwestorów, w ostatnim czasie bijąc rekordy na giełdach (co było powiązane z osłabiającym się dolarem). Notowania kruszcu w pierwszym tygodniu sierpnia przebiły psychologiczny poziom 2000 dolarów za uncję po raz pierwszy w historii. Teraz są już poniżej tego pułapu, ale nadal niedaleko.
Notowania złota. Źródło: investing.com
Także notowania na rynkach akcji utrzymują się w okolicach rekordowo wysokich poziomów.
-
McDonalds potwierdza: Od teraz promocyjne zestawy tylko z wodą, cola zniknęła. Przez podatek cukrowy
-
Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2021 r. w górę. Znamy już dokładną wysokość
-
Góra gotówki w bieliźniarkach i pod materacami Polaków. Gigantyczny wzrost w 2020 [WYKRES DNIA]
-
Oto miasta w Polsce, które mają najbogatszych mieszkańców. W pierwszej dziesiątce tylko jedno wojewódzkie
-
Polska i Wielka Brytania po brexicie. Anna Clunes: ogromne szanse, szczególnie w dziedzinie handlu
- Prof. Andrzej Horban o odmrażaniu gospodarki: Nie ma harmonogramu
- Holandia wprowadza godzinę policyjną. Młodzi: "Nie będziemy przestrzegać"
- Wiceminister rozwoju: Hasło, że firmy w Polsce padają, nie znajduje potwierdzenia w danych
- Angela Merkel o pomyśle przywrócenia kontroli granicznych: To ostateczność
- Kursy walut 22.01. Główne waluty utrzymują się na stabilnym poziomie [Kurs dolara, funta, euro, franka]