Warren Buffett inwestuje w złoto. Miliarder kupił akcje kopalni. Pozbył się udziałów w dużych bankach z USA

Warren Buffett dokonał właśnie istotnych zmian w swoim portfelu inwestycyjnym, a jako że jest znanym inwestorem i dla wielu autorytetem, takie ruchy budzą spore zainteresowanie. Szczególnie tym razem, bo pozbył się akcji jednych z największych amerykańskich banków, zainwestował za to w złoto, a dokładnie w Barrick Gold, jedną z największych firm wydobywczych na świecie.

Warren Buffett to znany inwestor, ale też jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Według rankingu Bloomberga, znajduje się obecnie (stan na 17 sierpnia w południe) na piątym miejscu zestawienia miliarderów z majątkiem szacowanym na 79,7 mld dolarów. Wyprzedzają go tylko Bernard Arnault (82,9 mld dolarów), Marc Zuckerberg (99 mld dolarów), Bill Gates (121 mld dolarów) i Jeff Bezos (186 mld dolarów). To jeden z powodów, dla których wielu uważa, że warto obserwować decyzje inwestycyjne człowieka, którego określono kiedyś "wyrocznią z Omaha". 

Warren Buffett inwestuje w złoto

Miliarder inwestuje poprzez swoją firmę Berkshire Hathaway. Jest ona zobowiązana do regularnego raportowania do amerykańskiego nadzoru i te kwartalne raporty są uważnie analizowane - można z nich wyczytać, co Buffett (oraz zarządzający jego portfolio menedżerowie) uważają za godne uwagi. Jak się okazuje, wśród tych pozycji pojawiło się złoto, a konkretnie akcje producenta kruszcu.

To natychmiast wywołało spore zainteresowanie, także dlatego, że Warren Buffett swego czasu wypowiadał się bardzo krytycznie w temacie inwestowania w ten kruszec. Jeszcze na początku ubiegłego roku, porównując długoterminowe inwestycje w złoto i indeks S&P 500 (jeden z głównych indeksów giełdy w USA) pisał, że "magiczny metal nie może równać się z amerykańskim zapałem". Najwyraźniej zmienił zdanie. Z raportu Berkshire Hathaway wynika, że firma na koniec czerwca miała prawie 21 milionów akcji kanadyjskiej firmy Barrick Gold o wartości 563,6 mln dolarów. 

Barrick Gold to jedna z największych firm wydobywczych na świecie, zajmująca się pozyskiwaniem przede wszystkim złota i miedzi, w przypadku tego pierwszego surowca jest jego drugim producentem na świecie. Jej centrala znajduje się w Toronto, ale kopalnie rozsiane są po całym świecie, m.in. w Argentynie, Chile, Demokratycznej Republice Konga, Kanadzie, Tanzanii, USA i Zambii. 

Miliarder wątpi w gospodarkę USA?

Po upublicznieniu portfolio inwestora, zaczęły pojawiać się pytania, czy zwrot w podejściu do inwestycji nie oznacza przypadkiem zwątpienia w siłę amerykańskiej gospodarki. Warren Buffett bowiem jednocześnie znacząco zmniejszył swoje zaangażowanie w niektóre z największych amerykańskich banków. W przypadku Wells Fargo pozbył się 26 proc. swoich udziałów, pozbył się 62 proc. swoich akcji JPMorgan Chase, a także wszystkich pozostałych udziałów w Goldman Sachs. 

Trudno uznać, że Buffett przestał wierzyć w banki. Wciąż ma (a raczej miał na koniec drugiego kwartału) udziały we wspomnianych JPMorgan i Wells Fargo o wartości odpowiednio 6,1 i 2,1 mld dolarów. Do tego utrzymuje swoje zaangażowanie w inne takie instytucje, 30 czerwca miał udziały w Bank of America o wartości 22 mld dolarów - to druga największa pozycja jeśli chodzi o akcje w portfolio Berkshire Hathaway, do tego w ubiegłym miesiącu jeszcze ją powiększył, inwestując pod 2 mld dolarów. 

Poza tym, pieniądze zainwestowane w Barrick Gold nie wydają się być duże na tle innych inwestycji. Największą jest ta w Apple - według raportu kwartalnego firmy inwestycyjnej Buffetta miała ona wartość 89,4 mld dolarów. 

Złoto rozpala wyobraźnię

Złoto rozpala wyobraźnię inwestorów, w ostatnim czasie bijąc rekordy na giełdach (co było powiązane z osłabiającym się dolarem). Notowania kruszcu w pierwszym tygodniu sierpnia przebiły psychologiczny poziom 2000 dolarów za uncję po raz pierwszy w historii. Teraz są już poniżej tego pułapu, ale nadal niedaleko. 

Notowania złota.Notowania złota. Źródło: investing.com

Także notowania na rynkach akcji utrzymują się w okolicach rekordowo wysokich poziomów. 

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]


 

Więcej o: