Ile zarabia stewardessa i jak nią zostać? Dużo zależy od linii lotniczej

Ile zarabia stewardessa? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba zainteresowana tym zawodem. Zawód stewardessy lub stewarda to dla wielu praca marzeń. Ile jednak zarabia się na tym stanowisku? Okazuje się, że wiele zależy od tego, w jakim kraju oraz w jakich liniach lotniczych zatrudniony jest dany pracownik.

Zastanawiasz się jak zostać stewardessą? Na początek warto wiedzieć, z czym związany jest ten zawód. Stewardessa to osoba, która pracuje w liniach lotniczych na pokładach samolotów. Jej główną rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu oraz dobrego samopoczucia pasażerom. Mimo, iż zdecydowana większość osób pracujących w tym zawodzie to kobiety, w branży tej coraz częściej pojawiają się również mężczyźni.

Jak zostać stewardessą? Wymagania są spore

Dzisiaj - poza wdziękiem i miłą aparycją - liczą się również inne czynniki, które są brane pod uwagę jeśli chodzi o tego rodzaju pracę. Jaki zatem wymagania stawiane są stewardessom w polskich liniach lotniczych?

  • polskie obywatelstwo,
  • określony wiek - 18-30 lat,
  • określony wzrost - 160-175 cm,
  • biegła znajomość dwóch języków obcych - przede wszystkim angielskiego,
  • umiejętności pływackie - niezbędne w razie wodowania samolotu.

Osoba pracująca na pokładzie samolotu powinna mieć wyrobiony aktualny paszport i zaświadczenie o niekaralności. Poza tym oczekuje się od pracowników: cierpliwości, opanowania i wzbudzania zaufania pasażerów. Wymagane jest również nienaganne zdrowie. Osoby ze słabym słuchem, lękiem wysokości czy przewlekłymi chorobami, takimi jak chociażby cukrzyca - niestety nie byłyby w stanie przejść podstawowej kwalifikacji.

Trzeba podkreślić, że w zagranicznych liniach lotniczych wymagania są nieco bardziej złożone. Niejednokrotnie stewardessa musi mieć konkretny kolor włosów, wzrost czy rodzaj sylwetki, dzięki którym to cechom będzie pasowała do zespołu współpracowników. 

Warto wziąć pod uwagę, że wymiar pracy personelu pokładowego wynosi 40 godzin tygodniowo. Na standardowy dzień składa się 12 do 14 godzin, a w przypadku lotów międzynarodowych nawet 18 godzin pracy. Zgodnie z unijnym prawem rocznie czas pracy przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu nie może przekroczyć 900 godzin.

Zarobki stewardess - średnia pensja personelu pokładowego zależy od dwóch czynników

Zarobki stewardess zależą od dwóch podstawowych czynników:

  1. Kraju, w którym pracuje.
  2. Rodzaju linii lotniczych.

Trzeba podkreślić, że zarobki osób pracujących na pokładzie samolotu w Polsce są zdecydowanie niższe niż za granicą. Z drugiej strony jednak stewardessa pracująca w liniach lotniczych LOT zarobi więcej niż w tanich liniach, takich jak Ryanair lub Wizzair.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Ile zarabia stewardessa LOT - etat lub działalność

Na zarobki personelu Polskich Linii Lotniczych LOT wpływ ma rodzaj umowy. Płaca pracownika etatowego wynosi średnio od 2 500 zł do 3 500 zł brutto za 45 godzin latania. Do tego między 85 zł a 95 zł brutto za każdą wylataną godzinę, a tych może być maksymalnie 55. Pracownicy etatowi zatem zarabiają średnio 3-4 tysiące złotych na rękę.

Wynagrodzenie pracownika zatrudnianego w tych liniach na zasadzie kontraktu B2B (wymagającego założenia działalności gospodarczej) wynosi średnio od 4 000 zł do 7 000 zł brutto. Mimo, że po odliczeniu składek w portfelu zostaje im nieco więcej pieniędzy, niż ich etatowym kolegom i koleżankom - nie mogą liczyć na płatne urlopy, świadczenia chorobowe za zwolnienia lekarskie czy chociażby te przyznawane w czasie ciąży.

Ile zarabia stewardessa Emirates? Tu pensje są najwyższe

Zarobki stewardessy z tej bliskowschodniej linii lotniczej są zdecydowanie wyższe niż pracowników polskich przewoźników. Początkujący personel linii Emirates otrzymuje nieco ponad 6 000 zł, natomiast te bardziej doświadczone osoby z załogi mogą zarobić nawet 11 500 zł. Co więcej przychody te są wolne od podatku. Podkreślić należy również, że w pozaeuropejskich liniach obowiązują inne limity godzin spędzonych w powietrzu. Firma płaci pracownikom dodatkowo po przepracowaniu 950 godzin rocznie, co jak się okazuje wcale nie jest niemożliwe. Średniorocznie jednak, w tego rodzaju liniach w powierzy spędza się około 700-800 godzin.

Ile zarabia stewardessa Ryanair - nowa forma zatrudnienia

Stewardessy w Polsce zatrudnione w Ryanair do niedawna zarabiały między 3 400 zł a 5 100 zł . Od stycznia 2019 r. irlandzki przewoźnik zdecydował się jednak na nową formę zatrudnienia, czyli kontrakty B2B. Jak się okazuje miesięczna pensja pracowników zatrudnionych na takiej umowie może wynieść dzisiaj nawet 7 800 zł. Ryanair dzięki takiej zmianie zyskuje na elastyczności zatrudnienia, nie martwiąc się o utrzymanie dużej liczby pracowników.

Ile zarabia stewardessa Wizzair - loty bez stawek godzinowych

W ogłoszeniach o pracę dla stewardess trudno doszukać się konkretnych informacji na temat proponowanego wynagrodzenia w liniach lotniczych węgierskiego przewoźnika. Z informacji stewardessy zatrudnionej w tej firmie wynika, że pensja oscyluje w granicach 4 500 zł brutto miesięcznie. Jak relacjonuje pracownik załogi Wizzar dla portalu fly4free.pl:

Oczywiście to wszystko zależy. Podstawa to 1500 złotych. Do tego dochodzą pieniądze za loty - za najkrótsze 65 złotych, za najdłuższe 85 złotych. Nie mamy stawek godzinowych, jak u niektórych przewoźników

- mówi informator. Załoga pokładowa otrzymuje również prowizje od sprzedaży. Zwykle miesięcznie jest to ok. 900 zł. 

Ciekawa praca stewardessy, bez względu na linię lotniczą w jakiej jest zatrudniona, to również niezwykle ciężki kawałek chleba. Praca w nocy, nieregularny tryb życia, niejednokrotnie rozregulowany zegar biologiczny potrafią zniechęcić. Wszystko jednak zależy od indywidualnych możliwości i preferencji życiowych. 

W tym roku dodatkowym problemem jest koronawirus. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowała, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią w 2020 roku wyniosą 84 mld dolarów (około 330 miliardów złotych).

Więcej o: