29-letni wiceminister Piotr Patkowski pokazał oświadczenie majątkowe. Zarobił więcej niż premier

Z oświadczenia majątkowego udostępnionego na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że wiceminister tego resortu Piotr Patkowski w ubiegłym roku zarobił 219 tysięcy złotych. Jest to kwota o dwa tysiące wyższa od tej, którą zarobił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

29-letni Piotr Patkowski od 16 kwietnia 2020 roku pełni funkcję podsekretarza stanu i głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Jako wiceszef Ministerstwa Finansów ujawnił swoje oświadczenie majątkowe za 2019 rok.

29-letni wiceminister finansów Piotr Patkowski zarobił w 2019 roku kwotę 219 tysięcy złotych

W ubiegłym roku młody polityk, pracując w Kancelarii Premiera, zarobił 219 297,43 zł. Jest to ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. Dla porównania Mateusz Morawiecki w 2019 roku zarobił ponad 217 tysięcy złotych (przy czym jego oszczędności szacowane są na niemal pięć milionów złotych).

Dodatkowo 29-latek wykazał, że posiada 37 509 złotych oszczędności oraz 69 629 złotych ulokowanych w funduszu inwestycyjnym. Wiceminister nie wpisał do oświadczenia mieszkania, domu ani samochodu. Jest jednak wierzycielem umowy pożyczki z 2018 roku, na kwotę 43 tysięcy złotych.

Miesięczne wynagrodzenie wynosi 18 tys. zł - 10 tysięcy więcej niż według sejmowego druku

Piotr Patkowski skończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2016 roku pracował w biurze prawnym Ministerstwa Energii. Przed objęciem stanowiska wiceministra w resorcie finansów był członkiem Gabinetu Politycznego ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a także dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W sierpniu Sejm próbował przegłosować ustawę o podwyższeniu wynagrodzeń dla najważniejszych polityków w kraju. Nowelizacja ta została później odrzucona przez Senat. Zgodnie z sejmowym drukiem wiceministrowie zarabiają 8 tys. złotych brutto, a po podwyżce mieli zarabiać 17 tys. złotych brutto. Magazyn Konkret24 postanowił sprawdzić oświadczenia majątkowe tych polityków z 2019 roku. Wynika z nich, że w 2019 roku wiceministrowie zarabiali średnio 12 tys. złotych brutto, co jest kwotą pięć razy wyższą niż krajowa pensja minimalna. Prawie 40 wiceministrów pobierało też diety poselskie.

Więcej o: