Zakaz handlu. Czy 23 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele od początku 2020 roku obowiązuje w pełnej formie. Do końca roku zostały zaledwie trzy niedziele handlowe. Czy 23 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały wprowadzone w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Od tego czasu regulacje sukcesywnie zaostrzano. Dlatego też w 2020 roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych. 

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu. Czy 23 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę?

23 sierpnia to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w tym dniu zamknięte są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu LidlBiedronka czy Tesco.

Fani niedzielnych zakupów nie powinni jednak się martwić. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego już za tydzień w niedzielę 30 sierpnia będzie można zrobić zakupy. Na kolejne niedziele handlowe będzie trzeba czekać cztery miesiące, do ostatniego miesiąca roku. Wtedy w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie można zrobić zakupy? 

Przepisy o zakazie handlu w niedziele uderzają przede wszystkim w największe placówki handlowe. Dzisiaj otwarte będą sklepy osiedlowe oraz sklepy franczyzowe (sieć Żabka). Jedynym warunkiem jest to, aby na kasie stał właściciel sklepu. Ponadto w tym dniu godziny otwarcia sklepów są prawdopodobnie inne niż w tygodniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w najbliższą niedzielę otwarte mogą być także punkty gastronomiczne w centrach handlowych, restauracje, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, apteki czy lodziarnie. 

>>> Dowiedz się więcej: Marlena Maląg o zakazie handlu w niedzielę: Zmian nie będzie. Niedziela jest dla rodziny