Hulajnogi elektryczne pod lupą UOKiK. Nieprawidłowości wykryto w niemal 90 proc. pojazdów

UOKiK postanowił skontrolować hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne. Jak wynika z raportu, nieprawidłowości dotyczyły aż 88 proc. sprawdzonych pojazdów.

Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu przede wszystkim w dużych miastach. W ostatnim czasie coraz częściej jest jednak głośno o wypadkach z nimi w roli głównej. Głosy o niebezpieczeństwie tego rodzaju transportu potęgować może najnowszy raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zobacz wideo Góralczyk: "Popularność hulajnóg to efekt urbanizacji"

UOKiK kontroluje hulajnogi. Wyniki nie napawają optymizmem

UOKiK przeprowadził kontrolę w II kwartale 2019 roku. Wojewódzkie Inspekcje Handlowe z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego przeprowadziły kontrole w 20 przedsiębiorstwach wprowadzających do obrotu hulajnogi, deskorolki i rowery elektryczne. 

Wyniki nie napawają optymizmem, gdyż w około 88 proc. pojazdów stwierdzono nieprawidłowości. Najczęściej dotyczą one: niedołączenia opisu do wyrobu bądź nieprawidłowy opis, a także niewskazania norm zastosowanych w procedurze oceny zgodności. UOKiK wspomina również o nieprawidłowym sporządzeniu instrukcji obsługi oraz błędnym oznakowaniu maszyn. W czasie przeprowadzanych kontroli inspektorzy cztery razy złożyli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku ze stwierdzeniem wprowadzenia do obrotu wyrobu niespełniającego zasadniczych wymagań.

UOKiK: Brak informacji o sposobie korzystania z maszyn może prowadzić do obrażeń

Urząd zaznaczył, że była to pierwsza kontrola tego typu wyrobów. Jak czytamy we wnioskach, wykazała ona: "wysoki odsetek nieprawidłowości, co świadczy o niskiej świadomości obowiązujących uregulowań prawnych wśród przedsiębiorców wprowadzających te wyroby do obrotu (...) należy jednak podkreślić, że np. brak jasno sformułowanej informacji o sposobie korzystania z maszyn, może prowadzić do ich niewłaściwego użycia i w konsekwencji obrażeń".

Więcej o: