Polski chleb jednym z najtańszych w Europie. Sporo poniżej średniej ceny w UE

W 2019 r. tańsze bochenki niż w Polsce mogliśmy znaleźć tylko w Bułgarii i Rumunii. W zeszłym roku Rzeczpospolita była jednym z najtańszych krajów Wspólnoty pod względem cen żywności.

Jak wynika z danych Eurostatu, najtańsze pieczywo w UE w 2019 roku można było kupić w Rumunii, której wskaźnik cen wyniósł 53. Za nią ustawiła się Bułgaria z wynikiem 65. Na trzecim miejscu była Polska - 70. Średnia wysokość wskaźnika dla cen chleba i zboża w UE została ustalona na poziomie 100.

Ceny pieczywa w Europie w 2019 r.Ceny pieczywa w Europie w 2019 r. Fot. Eurostat

Gdzie pieczywo było najdroższe?

Najdroższe pieczywo w 2019 r. można było kupić w Danii (151), Austrii (133), Luksemburgu i Finlandii (dla obu tych państw współczynnik wyniósł 125). Co ciekawe, z danych Eurostatu wynika, że ceny chleba i zboża w Danii były blisko trzykrotnie wyższe niż w Rumunii, gdzie pieczywo było najtańsze.

W zestawieniu Eurostatu uwzględniono także cztery państwa niewchodzące w skład Unii Europejskiej - Szwajcarię, Norwegię, Islandię oraz Wielką Brytanię, która opuściła Wspólnotę po głośnym brexicie. Wśród nich najdroższe pieczywo można było dostać w Szwajcarii (164). Drożej niż w Danii było również w Norwegii (159,7). Współczynnik dla Wielkiej Brytanii za rok 2019 plasował się natomiast poniżej średniej unijnej i wyniósł 85.

Ceny chleba i zbóż w UE w 2019 r.Ceny chleba i zbóż w UE w 2019 r. Fot. Eurostat

Polska jednym z najtańszych państw pod względem żywności

Inne dane Eurostatu za rok 2019 pokazują natomiast, jak w porównaniu do średniej unijnej wyglądały ceny żywności w poszczególnych krajach Wspólnoty. Na potrzeby zestawienia porównanie zostało rozszerzone o Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Wielką Brytanię.

Ceny żywności w UE w 2019 r.Ceny żywności w UE w 2019 r. Fot. Eurostat

Także tutaj ceny żywności w Polsce wypadają niemalże najtaniej. Są niższe o 31,2 proc. w porównaniu do średniej unijnej. Taniej jest tylko w Rumunii.

Więcej o: