GIS ostrzega: Do Polski trafił nowy niebezpieczny narkotyk. Na Węgrzech zabił już co najmniej 11 osób

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w Polsce pojawił się nowy niebezpieczny narkotyk. Należy do grupy syntetycznych kannabinoidów i nosi nazwę 4F-MDMB-BICA.

"W ostatnim czasie w kilku krajach europejskich, tym w Polsce, pojawił się nowy narkotyk [...], który jest odpowiedzialny za przy najmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia br." - czytamy w oficjalnym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Zobacz wideo CBŚP zatrzymało dwóch mężczyzn, którzy produkowali amfetaminę w środku lasu

Nowy niebezpieczny narkotyk trafił do Polski. Jak wygląda? Co grozi po jego zażyciu?

Dotychczas substancja była obecna na rynku w postaci pomarańczowego bądź brązowo-białego proszku. Jest on wykorzystany do przyrządzenia roztworu do nasączania suszu lub gotowego suszu roślinnego i tytoniu.

GIS podaje, czym może skutkować zażycie narkotyku

Objawami użycia tej substancji mogą być bóle w klatce piersiowej, duszności, przyspieszenie czynności serca, śpiączka, zaburzenia postrzegania, pobudzenie, ostra psychoza, a przy ciężkich zatruciach ostra niewydolność nerek i uszkodzenia wielonarządowe.

- czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Inspektorat apeluje, że w momencie, gdy mamy podejrzenia, że jakaś osoba spożyła ten narkotyk, należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, wezwać ratowników oraz - w miarę możliwości i jeśli zajdzie taka potrzeba - przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. 

Nowy narkotyk w Polsce. GIS ostrzega przed syntetycznymi kannabinoidami 

GIS zaznacza także, że działania syntetycznych kannabinoidów mogą być podobne do działania marihuany czy haszyszu. Niebezpieczeństwo wynika jednak z dużo większej siły ich oddziaływania oraz toksyczności. Czynniki te mogą powodować poważniejsze i nieodwracalne skutki psychiczne oraz fizyczne. W niektórych przypadkach zażycie substancji tego typu może skutkować ciężkim lub śmiertelnym zatruciem. 

"Obecnie nie ma swoistego antidotum na zatrucia spowodowane syntetycznymi kannabinoidami, a jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe" - wyjaśnia GIS.  

Więcej o: