Największe linie lotnicze na świecie planują masowe cięcia. Redukcja etatów dotknie 19 tys. etatów

Linie lotnicze American Airlines będą zmuszone zwolnić w październiku 19 tys. osób. Przed masową redukcją etatów uchronić może rządowa pomoc.

Mimo ponownego otwarcia ruchu lotniczego, wiele linii lotniczych zmaga się z potężnymi problemami finansowymi, często stając przed wizją masowych zwolnień tysięcy pracowników. Dotyczy to zarówno mniejszych przewoźników, jak i największych linii lotniczych. Jak podaje BBC, w takiej sytuacji m.in. znajdują się American Airlines, dla których jedynym ratunkiem ma być pomoc ze strony rządu.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

American Airlines planuje zredukować 19 tys. etatów. Linie lotnicze liczą na pomoc rządu

Amerykański potentat w październiku planuje redukcję 19 tys. etatów. 1,5 tys. osób ma zostać zwolnionych, a 17,5 tys. trafi na przymusowe urlopy. Ten ruch ze strony przewoźnika nie będzie niczym nowym w czasie pandemii. Już wcześniej 12,5 tys. osób przeszło na wcześniejszą emeryturę bądź odeszło, a 11 tys. znajduje się na przymusowych urlopach. Redukcja etatów dotknie więc 40 tys. osób ze 134 tys. zatrudnionych na początku roku. 

Linie lotnicze mogą zostać uratowane, jeśli przedłużona zostanie rządowa pomoc. Otwarcie przyznają to w liście do pracowników prezes Doug Parker oraz prezydent linii Robert Isom. American Airlines otrzymały już wcześniej pomoc, ale wciąż nie ma porozumienia z rządem w tej sprawie.

"Problemem jest to, że gdy zasady dotyczące wsparcia zostały wprowadzone w marcu, zakładano, że do 30 września sytuacja epidemiczna zostanie opanowana i popyt na podróże wróci do normy. Tak się nie stanie. Mniej niż połowa zasobów naszej firmy zostanie wykorzystana w czwartym kwartale, a loty międzynarodowe będą na poziomie 25 procent w porównaniu z 2019 rokiem" - czytamy w liście. 

>>> Czytaj też: Masowe zwolnienia w Lufthansie. 22 tys. etatów mniej. Pracę straci co piąty manager

Więcej o: