Prezes UOKiK nałożył ponad 17 mln zł kary za podział rynku. Firmy ograniczały swobodny wybór produktów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na firmy Polmass i Ekoplon kary w łącznej wysokości ponad 17 mln zł. Producenci pasz dla zwierząt hodowlanych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję.

Jak ustalił UOKiK, przedsiębiorcy zawarli porozumienie, dzięki któremu podzielili rynki między siebie. Polegało ono na tym, że firmy nie sprzedawały produktów klientom drugiej firmy, nawet, gdy potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosił. Umowa dotyczyła paszy wykorzystywanej przy hodowli bydła. Nielegalny proceder trwał w latach 2008-2016. 

Nielegalny podział rynku. Firmy zapłacą 17 mln zł kary

- Zmowa pomiędzy Polmassem i Ekoplonem spowodowała, że hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru produktów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów drugiej. W efekcie doszło do zawężenia oferty rynkowej dla rolników i hodowców bydła oraz sprzedawców pasz - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, 

Łączna kara dla przedsiębiorców wynosi ponad 17 mln zł: 12,45 mln zł  dla Ekoplon i 4,7 mln zł dla Polmass - Porozumienie trwało wiele lat, przyniosło straty hodowcom i sprzedawcom pasz dla zwierząt. Stąd w decyzji nałożyłem wysokie kary dla przedsiębiorców -  wyjaśnił Chróstny.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

UOKiK karze za podział rynku. Firmy odbywały regularne spotkania i posiadały listy klientów, 

UOKiK ustalił, że obie firmy porozumiewały się pocztą elektroniczną. Przykładem tego jest wiadomość pracownika firmy Polmass, który potwierdza, że przedsiębiorcy uzgodnili, że nie będą podejmowali współpracy, jeśli zgłosi się do nich kontrahent drugiego uczestnika zmowy. Firmy odbywały także spotkania zarówno na stopniu kierowniczym, jak i szeregowych pracowników. Dodatkowo zainteresowane strony posiadały listę klientów, dzięki której widziały z kim nie zawierać umów. 

Firma Polmass może zostać wkrótce ukarana za ten sam czyn, gdyż UOKiK prowadzi kolejne postępowanie, w którym podejrzewa o podział rynku Polmass i spółkę Agro-Netzwerk Polska.

Więcej o: