Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Od kiedy będzie obowiązywał?
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony
- poinformowała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa i chociaż od 6 maja br. umożliwione zostało otwarcie żłobków i przedszkoli, to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało zapewnione do 26 lipca br. Po tym dniu rodzice mieli dalej możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. kwoty wynagrodzenia.
Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8;
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Kiedy będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wypłata świadczenia jest zależna od tego, jak rozwinie się w Polsce epidemia koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał:
- w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
- w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Zasady przyznawania zasiłku pozostają bez zmian
MRPiPS poinformował również, że zasady przyznawania zasiłku pozostaną bez zmian. Nadal będzie się to odbywało poprzez złożenie oświadczenia u pracodawcy (wzór dokumentu można znaleźć na stronie ZUS) oraz poprzez złożenie oświadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dla osób które prowadzą działalność pozarolniczą.
Warto pamiętać, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu przyznawanego na ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
Ich błękitna krew ma ważną rolę w produkcji szczepionek. Naukowcy alarmują: Superbohater w kryzysie!
-
Pracownicy firm farmaceutycznych szczepią się w grupie zero? "Dostaliśmy nakaz mailem"
-
(Nie)otwieraMY. Groźba Jarosława Gowina przestraszyła restauratorów z Legionowa
-
Bill Gates największym właścicielem działek rolnych w USA. 100 tys. hektarów w 18 stanach
- Allegro wprowadza sporo zmian. Nowy serwis Allegro Biznes, droższy Smart, błyskawiczna dostawa
- Substancja psychoaktywna w olejku CBD. GIS wycofuje produkt
- Smog w Polsce. Warszawa, Łódź, Kraków i Gdynia w chmurze szkodliwego pyłu, normy przekroczone kilkukrotnie
- Lidl sprzedaje krzywe buraki. Sieć kupiła je od rolnika, który miał je wyrzucić przez dziwny kształt
- Pepco wycofuje produkt. Pies edukacyjny może być groźny dla słuchu dzieci