Jeden na trzy samochody produkuje się w Chinach. Dominacja azjatyckiego rynku

Niemal jedna trzecia wszystkich wyprodukowanych na świecie samochodów w 2019 roku pochodziła z Chin. Pomimo faktu, iż światowe fabryki wypuszczają coraz mniej aut, kilka azjatyckich rynków poprawiło swoje wyniki rynkowe.

Informacje na ten temat podał portal Statista, powołując się na dane przedstawione przez stowarzyszenie producentów samochodów OICA. Według nich w 2014 roku produkowanych było więcej aut, niż w roku ubiegłym, jednak mimo to kilka azjatyckich rynków było w stanie zwiększyć swoją produkcję.

Indie z rosnącą produkcją, USA notuje wyraźny spadek

Jeden z największych wzrostów odnotowano w Indiach, gdzie w ciągu pięciu lat produkcja poprawiła się o prawie 15 proc. (3,6 mln aut rocznie). Z drugiej strony, największy spadek dotknął amerykański przemysł samochodowy, który w latach 2014-2019 zanotował aż 40 proc. straty w produkcji.

Co ciekawe, spadek produkcji dotyczy również Niemiec. W tym przypadku jednak największy producenci, tacy jak między innymi Volkswagen odnoszą coraz większe sukcesy jako część chińskiej produkcji. Świadczy o tym fakt, że w ubiegłym roku właśnie na azjatyckim rynku odnotowano 39 proc. całkowitej sprzedaży.

Migracja zakładów produkcyjnych jest tylko jednym z kilku aspektów, które dotyczą umiędzynarodowienia przemysłu samochodowego. Oprócz samej produkcji przenoszone jest również know-how, a producenci wchodzą z chińskimi firmami w spółki joint venture. Dodatkowo migracje obejmują transfer technologii.

Zobacz wideo Nowa Toyota Yaris już na polskich drogach
Więcej o: