Na wynikach państwowych spółek zaciążą wielkie odpisy. Zyski niższe o miliardy złotych

Drugi kwartał był dla wielu państwowych spółek bardzo ciężki. W wynikach finansowych części z nich pojawiły się odpisy i rezerwy. Problemy dotykają przedsiębiorstw z różnych sektorów. Warto też jednak zaznaczyć, że są i tacy, którym zyski wyraźnie urosły.

Wyniki finansowe wielu państwowych spółek mogą budzić obawy. Drugi kwartał wyraźnie pokazał, że nawet najbardziej znane przedsiębiorstwa wykazują pogorszenie wskaźników finansowych lub nawet straty.

Na wynikach spółek czasami zaważają operacje księgowe zwane odpisami. Tak jest w przypadku PZU - gigant dokonał pomniejszenia wartości posiadanych przez siebie akcji Alior Banku i Banku Pekao. Wynik netto PZU przypisywany właścicielom jednostki dominującej zostanie obniżony o blisko 830 mln zł. W piątek ubezpieczyciel może pokazać pierwszą w historii kwartalną stratę księgową netto - donosi Business Insider.

Odpisy wpłynęły też na wyniki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wynik finansowy netto jest ujemny, a za to operacyjnie jest zysk - przyznaje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Strata na poziomie sprawozdania jednostkowego wynosi ponad miliard złotych i jest spowodowana czynnikami, które mają charakter historyczny. Na ubiegłoroczny wynik wpływ mają również lata poprzednie. Główną przyczyną straty jest wycena certyfikatów grupy Mars, której dokonuje niezależny podmiot wyceniający. Jeśli utrata wartości certyfikatów ma charakter trwały, to zgodnie z prawem trzeba rozpoznać ją w rachunku wyników" - zauważa Kensbok.

Wyniki finansowe wielu innych państwowych spółek w drugim kwartale również nie są najlepsze. Grupa Energa w II kw. 2020 odnotowała stratę netto w wysokości 878 mln zł. Rok wcześniej zysk wyniósł 66 mln zł. Odpisy i rezerwy (w sumie 676 mln zł) wpłynęły też na wynik Alior Banku, który jako grupa poinformował o stracie netto w wysokości 585 mln zł.

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Jastrzębska Spółka Węglowa wyniki za II kw. ma również kiepskie - strata netto wyniosła 765 mln zł. Stratę netto w tym samym okresie odnotował też Tauron - wyniosła 478,6 mln zł.

Orlen odnotował rekordowy zysk. Wynikowi PGNiG pomogło odszkodowanie

W portfolio państwowych spółek są i takie, które odnotowały wyraźną poprawę wyników finansowych. Ale w przypadku PGNiG duże znaczenie miało odszkodowanie od Gazpromu. Spółka co prawda osiągnęła 6,45 mld zł zysku operacyjnego i 5,14 mld zł zysku netto, co jest rekordem. Ale wynikowi pomogło 6 mld zł wpłacone z końcem czerwca.

Czytaj też: Były szef CBA w zarządzie PZU. Ernest Bejda funkcję zacznie pełnić 4 maja

Zysk, wynoszący 4 mld zł, wykazał w drugim kwartale Orlen. Tu na "słupki" wpłynąć mogła z kolei transakcja przejęcia 80 proc. akcji Energi (w księgach spółki udziały warte są o 3,7 mld zł więcej, niż zapłacił za nie paliwowy gigant).

W sumie "z wyłączeniem PGNiG i PKN Orlen zyski pozostałych spółek giełdowych z holdingu PiS są o 4,7 mld zł niższe niż rok temu" - konkluduje BI.