Czternasta emerytura. Ile wyniesie nowe świadczenie? Wiceminister pracy podał konkretną kwotę

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przekazał w rozmowie z "Super Expressem", kiedy można się spodziewać czternastej emerytury oraz ile może wynieść nowe świadczenie. - Czternasta emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Mam nadzieję, że będzie to 1300 zł brutto - powiedział wiceminister.

Wypłata czternastej emerytury była jedną z obietnic PiS-u w trakcie kampanii wyborczej w 2019 r. Rząd przyjął projekt w lutym 2020 r., jednak przez pandemię koronawirusa prace nad ustawą w Sejmie się wydłużyły. Wiceminister Stanisław Szwed zapewnia, że rząd nie zrezygnował ze świadczenia, które ma trafić do emerytów. Wypłatę "czternastki" planuje się na listopad 2021 r.

Czternasta emerytura już w 2021 r. Szwed: Świadczenie może wynieść 1300 zł brutto

- Czternasta emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Mam nadzieję, że będzie to 1300 zł brutto w przyszłym roku - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister podkreśla, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, czy "czternastka" będzie świadczeniem wypłacanym każdego roku. - I nie można wykluczyć, że jeśli możliwości budżetowe i finanse pozwolą, to emeryci co roku będą mogli skorzystać z czternastej emerytury. Mam nadzieję, że tak się stanie - dodaje wiceminister.

Przy wypłacie "czternastki" będzie obowiązywał próg dochodowy

W maju 2021 r. do emerytów trafi trzynasta emerytura. Wysokość świadczenia ma wynieść 1 300 zł brutto. Jeśli natomiast ustawa o czternastej emeryturze zostanie przegłosowana w Sejmie, to kolejne świadczenie trafi na konta emerytów w listopadzie 2021 r.

Zgodnie z planami rządu, "czternastkę" mają otrzymać wyłącznie seniorzy otrzymujący emeryturę do 2 900 zł brutto. Osoby z wyższą kwotą otrzymają świadczenie zmniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Przykładowo, jeśli ktoś przekracza próg dochodowy o 200 zł, o taką właśnie kwotę zmniejszy się jego czternasta emerytura.

Zobacz wideo Czy Polsce grozi katastrofa demograficzna?