Białorusini nie pożyczą pieniędzy. Kolejne banki zawieszają wydawanie kredytów

Do wielu problemów i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, jakie od kilku tygodni dotykają obywateli Białorusi dołączył kolejny. Tamtejsze banki wstrzymały przyjmowanie wniosków kredytowych od osób fizycznych.

Taką decyzje podejmuje coraz więcej banków. Najpierw dokonał tego białoruski oddział rosyjskiego Sbierbanku, a następnie inne instytucje, które jednocześnie podają powody wstrzymania przyjmowania wniosków.

Sbierbank i Technobank nie wydają kredytów Białorusinom

Sbierbank w oficjalnym oświadczeniu poinformował, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków od piątku 28 sierpnia. - Biorąc pod uwagę zwiększony popyt i tempo pożyczania pieniędzy zbyt wysokie w stosunku do biznesplanu, bank zdecydował się tymczasowo zawiesić wydawanie kredytów klientom prywatnym - czytamy w oświadczeniu cytowanym przez "Rzeczpospolitą".

Bank jednocześnie przekazał, że klienci, którzy wcześniej zawarli umowy kredytowe nie mają żadnych powodów do obaw. Wnioski, które zostały przyjęte przez Sbierbank będą rozpatrywane w normalnym porządku zgłoszeń.

Poza białoruskim oddziałem rosyjskiego giganta bankowego decyzję o wstrzymaniu kredytów podjął inny uznany gracz na rynku, Technobank. W obu przypadkach póki co nie jest jasne, jak długo potrwa taki stan rzeczy.

Rosnąca wartość rubla. Problemy również z dolarem amerykańskim

Począwszy od niedawnych wyborów prezydenckich na Białorusi wartość rubla drastycznie spada. Obywatele tego kraju zaczęli masowo zaciągać pożyczki i kupować waluty, wskutek czego w wielu kantorach i bankomatach brakuje gotówki.

Problemy dotyczą również dolara amerykańskiego. W ciągu nieco ponad miesiąca podrożał on z 2,39 rubla do niemal 2,65 rubla, co spowodowało spadek wartości białoruskiej waluty o ponad 9 proc. w stosunku do waluty amerykańskiej.

Zobacz wideo Demonstracja na placu Niepodległości w Mińsku / Jakub Górnicki, Outriders