Musk wyprzedza Zuckerberga i wskakuje na podium najbogatszych. Pomógł split akcji Tesli

Elon Musk - według danych Bloomberga - stał się trzecim najbogatszym człowiekiem świata, wyprzedzając Marka Zuckerberga. Niesamowity skok wartości majątku miliardera rozpoczął się na początku roku, gdy akcje Tesli wystrzeliły w górę. W wejściu na podium Muskowi pomógł split akcji firmy.

Na liście najbogatszych ludzi świata Elon Musk przed sobą ma już tylko Jeffa Bezosa i Billa Gatesa. Tuż za plecami przedsiębiorcy z RPA w najnowszym Bloomberg Billionaires Index uplasował się Mark Zuckerberg, założyciel i szef Facebooka, którego majątek wyceniany jest na 110,8 mld dolarów. Muskowi na podium pozwoliła się znaleźć wycena jego majątku na 115,4 mld dolarów. 

W najnowszym rankingu awansowała także MacKenzie Scott. Była żona Jeffa Bezosa stała się najbogatszą kobietą świata. Z majątkiem wyceniany na 66,5 mld dol. wyprzedziła dziedziczkę L'Oreal SA, Francoise Bettencourt Meyers.

Tesla podzieliła akcje, Elon Musk zyskał fortunę

Trzecie miejsce Elon Musk zyskał po tym, jak Tesla zdecydowała się na pierwszy w historii split swoich akcji. Ich wycena skoczyła do 2200 dol. Firma zdecydowała się podzielić akcje na pięć, co ma pozwolić inwestować w przedsiębiorstwo także mniejszym inwestorom. Po podziale akcje były warte 440 dolarów i szybko znowu zaczęły drożeć. W samym 2020 roku wartość majątku Elona Muska wzrosła o 87,8 mld dolarów. To zasługa giełdowej wyceny Tesli, która od początku roku skoczyła o ponad 400 proc. 

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Tesla z olbrzymim skokiem wartości w 2020 roku

Tesla stała się na początku tego roku drugim najlepiej wycenianym producentem samochodów na świecie, wyprzedzając General Motors i Forda razem wziętych. Akcje firmy były warte wtedy 89 mld dol. Nikt chyba jednak nie mógł przewidzieć, że firma zaliczy w następnych miesiącach jeszcze bardziej spektakularny wzrost wartości. Akcje Tesli podwoiły swoją wartość i wycena przedsiębiorstwa przekroczyła 206 mld dol. To pozwoliło wyprzedzić Toyotę. Analitycy zaznaczali jednak, że realna wycena Toyoty jest znacznie większą, o czym świadczy, chociażby liczba wyprodukowanych w 2019 roku samochodów. Toyota wypuściła ich 11 mln, a Tesla zaledwie 300 tys. Ostatnie miesiące to już istne szaleństwo, bo Tesla po raz kolejny mocno zyskała na wartości i obecnie wyceniania jest na giełdzie na 464 mld dol. Tym samym przedsiębiorstwa Muska wyprzedziło Walmart Inc. - największą firmę w USA pod względem przychodów. 

Więcej o: