Rok szkolny. Czy składka na ubezpieczenie dziecka jest obowiązkowa?

Jedną z opłat związanych z rozpoczęciem roku szkolnego jest składka na ubezpieczenie ucznia od następstw niebezpiecznych wypadków. Odpowiadamy, czy rodzice muszą płacić szkolne NNW.

Na początku roku szkolnego większość rodziców opłaca swoim pociechom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie jest to jednak, jak się często wydaje, opłata obowiązkowa. Ma charakter dobrowolny, dlatego nie trzeba jej wnosić. Z drugiej strony warto byłoby jednak, żeby - na wszelki wypadek - uczeń był ubezpieczony od NNW. Jak zaznacza portal Strefa Biznesu, trzeba zatem pamiętać, by wybór polisy zawsze był świadomy.

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych

Ubezpieczenie NNW ucznia jest wybierane przez dyrektora szkoły

- Z reguły polisa wybierana jest przez dyrektora szkoły lub nauczyciela - mówił w rozmowie z portalem Patryk Orzechowski, agent ubezpieczeniowy. - Często zdarza się, że z ofertą przychodzi jeden z rodziców, który akurat jest przedstawicielem konkretnego ubezpieczyciela. Mimo że nazwa firmy nie jest powszechnie znana, w natłoku obowiązków rodzice decydują się uiścić stosunkowo niedużą opłatę, nie zapoznając się warunkami polisy. Zdziwienie i rozczarowanie najczęściej pojawia się wtedy, gdy na drodze nieszczęśliwego wypadku, rodzicom przyjdzie skorzystać z ubezpieczenia - ostrzegał.

Jakie powinno być szkolne ubezpieczenie NNW?

Warto pamiętać, że przepisy nie upoważniają dyrektora szkoły lub innych organów placówki, do podejmowania umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Dlatego ostateczna decyzja o wyborze polisy ubezpieczeniowej zawsze należy do rodziców. 

"Ubezpieczenie powinno zapewnić wypłatę świadczenia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku skutkującego uszkodzeniem ciała lub śmiercią. Na rynku dostępne są polisy zapewniające znacznie szerszą ochronę niż te sprzedawane w szkołach" - czytamy w Strefie Biznesu.

Więcej o: