Na nowym moście w Warszawie ostatnie betonowanie. Kierowcy mają nim pojechać jeszcze w tym roku

"Oba brzegi Wisły połączone" - pisze warszawski oddział GDDKiA i publikuje zdjęcia z budowy nowego mostu. To część południowej obwodnicy Warszawy, która ma zostać oddana kierowcom do końca tego roku, ale na całość będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

"POW na moście w ciągu S2 odbyło się ostatnie betonowanie południowej nitki, tzn. że cała konstrukcja mostu została zabetonowana, a tym samym oba brzegi Wisły połączone. Pozostają do wykonania prace wykończeniowe, takie jak np. kapy chodnikowe, izolacja, hydrofobizacja" - poinformowała GDDKiA w twitterowym wpisie i opublikowała nowe zdjęcia z budowy.

GDDKiA: nowy most w Warszawie w grudniu 2020 r.

Nowy most ma być najbardziej wysuniętą na południe przeprawą przez Wisłę. Liczą na niego nie tylko kierowcy przejeżdżający przez Warszawę tranzytem, lecz także mieszkańcy południowych dzielnic stolicy, m.in. Ursynowa, Wilanowa i Wawra. Dobra wiadomość jest taka, że powinni móc nim przejechać już w grudniu tego roku. Tak zapewniał kilka tygodni temu, w sierpniu, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Żuchowski, tego terminu trzyma się też wykonawca tego odcinka trasy, firma Gulermak. 

Odcinek fragmentu S2, który jest południową obwodnicą Warszawy, wraz z mostem przez Wisłę to jeden z trzech elementów realizowanych w ramach tej inwestycji (dokładnie jest to odcinek B). Kontrakt na budowę drogi od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński opiewa na około 757,64 mln zł brutto i 615,97 mln zł netto. 

Całość nowej drogi ma mieć 18,6 km długości. Oprócz omawianego odcinka z mostem powstaje jeszcze część łącząca trasę z ekspresówką S17 do Lublina i autostradą A2 do Mińska Mazowieckiego (odcinek C). Czyli od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska (bez węzłów).

Czytaj też: Nowy odcinek autostrady A2 już otwarty. To 15 km drogi na wschód od Warszawy

Wartość tej umowy, wykonywanej przez Warbud, to 561,66 mln zł brutto, czyli około 456,63 mln zł netto. Ta część także ma zostać oddana jeszcze w tym roku (w grudniu), choć, jak podawała w sierpniu "Wyborcza", przedstawiciel Warbudu mówił o tym terminie, że stoi za nim optymizm, ale "trzeba się opierać na realiach".

Kiedy cała południowa obwodnica Warszawy?

Wygląda na to, że najdłużej będzie trzeba poczekać na odcinek A, czyli część od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa (bez węzłów), który obejmuje też budowę tunelu pod dzielnicą Ursynów. Właśnie z powodu tego tunelu jest to najdroższa część całej inwestycji, kontrakt podpisany z Astaldi ma wartość 1 222,24 mln zł brutto, czyli ok. 993,69 mln zł netto. Koniec prac zaplanowano na najbliższą wiosnę, a odbiory techniczne w połowie przyszłego roku.

Zobacz wideo Zobacz też: Neumann o „Czajce”: PiS próbuje ugrać na tym za dużo polityki
Więcej o: