Prawo jazdy stracisz, ale dopiero po przekroczeniu 280 km/h. Na autostradzie. Pomysł ministra

Od zeszłego roku wprowadzane są zmiany w kodeksie drogowym. Przepisy mają ostrzej karać kierowców. Rząd jednak znowu zmienia zdanie co do sytuacji, w których mielibyśmy stracić prawo jazdy. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by taka sytuacja miała miejsce dopiero po przekroczeniu 280 km/h na autostradzie.

Jeszcze w czerwcu, niemal pewne było, że w życie wejdzie przepis, mówiący o utracie prawa jazdy po przekroczeniu ograniczenia prędkości o 50 km/h gdziekolwiek i o dowolnej porze dnia. Obecnie ryzykujemy utratą uprawnień, jeśli ten próg przekroczymy w terenie zabudowanym (w nocy jest to 60 km/h). Nowe przepisy stanowiły, że taka możliwość istnieje nawet na autostradzie. W lipcu okazało się jednak, że nowelizacja kodeksu drogowego nie trafiła nawet do Sejmu. Teraz dowiadujemy się, dlaczego i jakie są alternatywy dla tego przepisu. 

Zobacz wideo Wyprzedzanie na zakręcie i podwójnej ciągłej, o krok o wypadku. 20-latek stracił prawo jazdy na pół roku

Utrata prawa jazdy powyżej 50 km/h nie spodoba się wyborcom

Jak informuje "Rzeczpospolita" tej zmianie sprzeciwia się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, oraz jego ugrupowanie Solidarna Polska. Powodem jest to, że zaostrzenie przepisów w tym względzie miałoby nie przypaść do gustu elektoratowi z terenów wiejskich.

Cała sytuacja może być symptomem konfliktu pomiędzy premierem Mateuszem Morawiecki a Zbigniewem Ziobro, gdyż na wprowadzenie przepisów szczególnie naciskał szef rządu.

Prawo jazdy stracimy, gdy dwukrotnie przekroczymy prędkość?

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, w opinii dla Ministerstwa Infrastruktury zawarł inną propozycję. Utrata prawa jazdy miałaby nastąpić wtedy, gdy dwukrotnie przekroczymy ograniczenie. Na autostradzie trzeba by więc pędzić 280 km/h, co jest zaporowym progiem nieosiągalnym dla większości pojazdów. Z kolei na drodze jednojezdniowej poza terenem zabudowanym, prawo jazdy zostałoby zabranie dopiero po przekroczeniu 180 km/h.

Więcej o: