Ile zarabia fizjoterapeuta? Czyli co warto wiedzieć o zarobkach w tym zawodzie

Zarobki w pracy fizjoterapeuty - niezwykle wymagającego i badzo potrzebnego zawodu, kształtują się na bardzo różnym poziomie. Wszystko zależy od miejsca wykonywania tego fachu. Ile zrabia fizjoterapeuta w Polsce, a ile za granicą?
Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Fizjoterapia większości osób kojarzy się z wykonywanie masażu - co zasadniczo nie jest kłamstwem, to osoba wykonująca ten zawód stosuje szereg innych zabiegów, mających na celu przywrócić sprawność lub pomóc osobom posiadającym problemy ze zdrowiem. Co trzeba zrobić, by zostać fizjoterapeutą? 

Jak zostać fizjoterapeutą? Klika słów o zawodzie

Choć fizjoterapeuta używa rąk, aby ulżyć niedomaganiom wielu pacjentów, stosuje do tego celu również specjalistyczne urządzenia z wykorzystaniem wody, światła czy prądu. Co więcej, może również zalecić zajęcia na basenie czy ćwiczenia na sali gimnastycznej. Warto także wiedzieć, że jest to samodzielny zawód medyczny. Jakie zatem wymagania stoją przed osobą, która chciałaby zostać fizjoterapeutą? 

  • Od 2015 roku zawód fizjoterapeuty jest uregulowany ustawą, zatem należy posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe. Ktoś, kto skończył szkołę policealną i uzyskał tytuł technika fizjoterapii także może wykonywać ten zawód - ta opcja jednak dotyczy osób, które nabyły te uprawnienia przed wejściem w życie ustawy.
  • Trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
  • Trzeba posiadać dobry stan zdrowia, czyli taki, który nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu tego zawodu.
  • Wymagana jest także nienaganna postawa etyczna.

Ile wynosi średnia pensja fizjoterapeutów?

Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez firmę Kantar na zlecenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów wynika, że średnia pensja osób wykonujących ten zawód i pracujących w pełnym wymiarze godzin wynosi ok. 2 000 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że wynagrodzenie to determinuje również płeć - fizjoterapeuci średnio miesięcznie zarobią zatem 2 075 zł, fizjoterapeutka natomiast nieco mniej, bo 1 965 zł. Na atrakcyjność zarobków wpływ ma również miejsce zatrudnienia oraz lokalizacja. W województwach mazowieckim, pomorskim i małopolskim można liczyć na najwyższą pensję.

PieniądzePrzeciętne wynagrodzenie. GUS podał nowe dane. Zarobki 5 proc. wyższe niż rok temu

Zarobki fizjoterapeuty, czyli co mówi ustawa

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje sposób ustalania najniższych zarobków fizjoterapeuty zatrudnionego właśnie w takim podmiocie. Przepisy te zakładają również proporcjonalny, coroczny wzrost wynagrodzeń osób z tej branży.

Od dnia 1 stycznia 2020 r. najniższe zasadnicze wynagrodzenie fizjoterapeuty szacuje się jako iloczyn współczynnika pracy (dla fizjoterapeuty z wyższym wykształceniem i specjalizacją 1,05, z wyższym wykształceniem bez specjalizacji 0,73, z wykształceniem średnim 0,64) i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogłoszonego przez prezesa GUS w roku poprzedzającym. 

Do dnia 31 grudnia 2029 r. najniższe wynagrodzenie obliczało się jako iloczyn współczynnika pracy oraz kwoty 3 900,00 zł, co oznaczało, że najniższa pensja fizjoterapeuty ze średnim wykształceniem wynosiła 2 496 zł brutto (3 900 zł x 0,64). Istotnym jest również fakt, iż ustawa zakłada także że do 31 grudnia 2021 r. pracodawca ma obowiązek dokonania podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego fizjoterapeuty, którego wynagrodzenie jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego, a wzrost ten ma następować proporcjonalnie co roku na dzień 1 lipca - aż do 2021 roku włącznie.

Ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem?

Zawód fizjoterapeuty niewątpliwie jest interesujący, lecz również bardzo wymagający. Jak się okazuje, osoby posiadające takie wykształcenie, nie musza pracować wyłącznie w szpitalach. Prowadzenie własnej działalności w postaci prywatnych gabinetów cieszy się niemałą popularnością i olbrzymim zainteresowaniem pacjentów. A ile jest w stanie zarobić fizjoterapeuta z własnym gabinetem? Średnie pełnoetatowe wynagrodzenie mężczyzny w takiej sytuacji wynosi 3 157,41 zł, kobieta zarobi natomiast 2 060,07 zł. 

Ile zarabia fizjoterapeuta sportowy?

Praca fizjoterapeuty to niejednokrotnie także połączenie przyjemnego z pożytecznym. Stawka godzinowa osoby zatrudnionej w klubie sportowym czy na siłowni wynosi średnio 31 zł za godzinę i w tej sytuacji trzeba przyznać, że kobiety wypadają lepiej od mężczyzn, którzy zarabiają średnio w takich miejscach 27,08 zł/godz. Struktura poziomu zatrudnienia wskazuje także na fakt, że więcej pań niż panów podejmuje pracę w charakterze fizjoterapeuty sportowego.

Ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech? Za granicą lepiej płacą

  • Będąc fizjoterapeutą możemy również szukać pracy za granicą, gdzie zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. W Niemczech na absolwentów tego zawodu czeka różnorodność, m.in. : publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia, placówki sportowe, oświatowe, sanatoria, gabinety odnowy biologicznej, a ponadto domy opieki społecznej czy domy spokojnej starości, bowiem Niemcy należą do jednego z dwunastu państw Unii Europejskiej, w którym przyrost naturalny jest ujemny. W tym kraju fizjoterapeuta zarobi 11 000 zł brutto miesięcznie. Konieczne jest jednak uznanie polskiego dyplomu oraz znajomość języka niemieckiego.

Ile zarabia fizjoterapeuta w Anglii?

  • W Anglii polscy specjaliści również znajdą dogodne warunki - ok. 16 000 zł brutto miesięcznie. Aby jednak podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, muszą oni zarejestrować się w HCP (Health Professional Council), który może skierować kandydata na dodatkowy test wiedzy i umiejętności. Nieodzowna jest również znajomość języka angielskiego.

Ile zarabia fizjoterapeuta w USA?

  • Okazuje się, że zawód fizjoterapeuty to bardzo prestiżowe wykształcenie szczególnie za oceanem. W Stanach Zjednoczonych jednak nie jest łatwo pracować w tej branży z uwagi na konieczność nostryfikacji dyplomu absolwentów w zagranicy, a proces ten przypomina loterię - w każdym stanie może on bowiem przebiegać zupełnie inaczej. Jeśli jednak uda się przejść tę procedurę pomyślnie, fizjoterapeuta zarobi rocznie ponad 90 tys. dolarów rocznie, co oznacza przeszło 330 tys. zł. Najwięcej w zawodach medycznych zarabia się na Hawajach, w Kalifornii i Dystrykcie Kolumbia.

Sylwester Marzeń 2020 TVPPoseł KO podliczył Jacka Kurskiego. Prezes TVP zarobił ponad 2,7 mln zł

Więcej o: