Pracujesz za granicą? Będziesz płacić wyższe podatki. Rząd zrezygnuje z ulgi abolicyjnej

"Rzeczpospolita" donosi, że Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt, który ma uszczelnić podatki. Jedna ze zmian będzie dotyczyła osób pracujących za granicą. Rząd chce bowiem zrezygnować z ulgi abolicyjnej.

Z informacji "Rz" wynika, że projekt uszczelnienia podatków obejmie: PIT, CIT oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jedna ze zmian dotknie Polaków pracujących za granicą. Eksperci oceniają, że zmiana podniesie odwrotny efekt.

Praca za granicą. Ulga abolicyjna zostanie zniesiona?

Rząd chce "wyciąć" ulgę abolicyjną. To uderzy w pracujących obywateli Polski w takich krajach jak USA, Rosja, Wielka Brytania, Austria czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Umowy podatkowe z tymi krajami przewidują proporcjonalne odliczenie podatków - oznacza to konieczność zapłacenia podatku PIT w Polsce, z odliczeniem podatku zapłaconego za granicą. Dopłaty jednak można uniknąć, korzystając z ulgi abolicyjnej. To się jednak może niedługo zmienić.

Po zniesieniu ulgi możliwe będzie, by polski rezydent zapłacił w danym kraju np. 15 proc. podatku, a w Polsce jeszcze 17 proc., czyli różnicę między stawką podatku za granicą a stawką 32 proc. wynikającą z polskiej skali podatkowej

- wyjaśnia dla "Rz" Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Eksperci nie podchodzą z entuzjazmem do rezygnacji z ulgi abolicyjnej

Grochowina uważa, że przyniesie to więcej sporów między podatnikiem a fiskusem. Kryteria dotyczące ustalania kraju rezydencji są niejasne, co spowoduje, że będzie można kłócić się, czy dla danej osoby istnieje nieograniczony obowiązek podatkowy i czy musi w Polsce płacić PIT od całości swoich dochodów.

Z kolei Anna Misiak, doradca podatkowy, w opinii dla "Rz" zauważyła, że przed ulgą abolicyjną Polacy ukrywali swoje dochody, bojąc się wysokich dopłat w Polsce. Wprowadzenie tego mechanizmu zmieniło podejście do tematu. Usunięcie ulgi abolicyjnej, bez przedstawienia innego mechanizmu niwelującego negatywne skutki opodatkowania dochodów zza granicy, nie jest zdaniem Misiak dobrym rozwiązaniem. 

Zmiany w rozliczaniu podatków

W związku z uszczelnieniem podatków, zmiany dotyczyć będą także podatku CIT, którym zostaną objęte spółki komandytowe. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych MF będzie zachęcał do korzystania z tej formy rozliczenia. W efekcie limit przychodów, który uprawnia do skorzystania z tego rozwiązania wzrośnie z 250 tys. do 2 mln euro.