Radosław Fogiel o subwencjach dla partii: Zarobki rosną, wszystko drożeje

Poseł i wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości był gościem programu "Tłit". W rozmowie z Wirtualną Polską Radosław Fogiel nazwał temat subwencji "grząskim gruntem".

Fogiel przyznał w programie Wirtualnej Polski, że kwestia subwencji jest niemal tak "wybuchowa" jak temat podwyżki wynagrodzeń posłów. Poseł PiS zapewniał, że pieniądze z subwencji partie wydają na ekspertów - na zatrudnienie pracowników. - Wbrew temu, co czasami miało miejsce, to nie są pieniądze na drogie garnitury i cygara - dodał.

Fogiel: Partyjne wydatki idą w górę

- Wiemy, że zarobki w Polsce rosną regularnie - podkreślał Radosław Fogiel. - Jeśli chcemy, żeby nasi pracownicy nie porzucali nas z powodów zarobkowych, to musimy mieć możliwość zaoferowania im przyzwoitych zarobków - przyznał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz wideo Tarcia w Zjednoczonej Prawicy? "Każda formacja zabiega o swój interes"

Wicerzecznik PiS mówił również o rosnących wydatkach na prowadzenie kampanii politycznych. - Ceny materiałów reklamowych, spotów idą w górę, a subwencja się nie zmienia. Urealnienie jej od czasu do czasu jest niepopularne, ale potrzebne - powiedział Fogiel.

Pomysł podniesienia subwencji zamrożony 

Po odrzuceniu przez Senat ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla parlamentarzystów i urzędników wysokiego szczebla Sejm wstrzymał nad nią prace. Przypomnijmy, że na mocy nowelizacji miałyby wzrosnąć również subwencje budżetowe dla partii politycznych.

Czytaj także: Senat odrzucił ustawę o podwyżkach dla parlamentarzystów. Różnica trzech głosów

Zgodnie z ustawą są one wypłacane ugrupowaniom, które w wyborach przekroczyły próg 3 proc. głosów (6 proc. dla koalicji). Zamrożony projekt ustawy przewiduje natomiast, że partie dostaną 1,5 raza więcej niż obecnie. Zgodnie z wyliczeniami Onetu wyglądałoby to następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 34,9 mln zł (obecnie 23,3 mln),
  • Koalicja Obywatelska - 29,8 mln zł (obecnie 19,9 mln),
  • Lewica - 17,1 mln zł (obecnie 11,4 mln),
  • Polskie Stronnictwo Ludowe - 12,4 mln zł (obecnie 8,3 mln),
  • Konfederacja - 10,2 mln zł (obecnie 6,8 mln).
Więcej o: