Finowie piją najdroższy alkohol, Polacy dużo tańszy. Eurostat publikuje najnowsze dane

Cena alkoholu w Polsce znajduje się poniżej średniej unijnej - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za alkohol w UE najwięcej płacą mieszkańcy Finlandii, a najmniej mieszkańcy Rumunii, gdzie można go kupić ponad dwa razy taniej.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) zajmuje się sporządzaniem prognoz i analiz statystycznych dotyczących obszaru UE i EFTA. Najnowsze dane pokazują, jak kształtowały się ceny alkoholu w Europie w 2019 r.

Ceny alkoholu w Unii Europejskiej. Najwięcej płacą mieszkańcy Finlandii

Eurostat wyznaczył średnią unijną cenę alkoholu, a następnie odniósł do niej ceny alkoholu w poszczególnych krajach członkowskich. Badania wykazały, że w Finlandii alkohol kosztuje 190,7 proc. średniej unijnej. Na drugim i trzecim miejscu listy znalazła się Irlandia oraz Szwecja, gdzie alkohol kosztuje odpowiednio 182,3 proc. i 155,9 proc. średniej unijnej.

Eurostat zwraca uwagę na to, że ceny alkoholu w Finlandii w porównaniu do ostatniej na liście Rumunii są ponad dwa razy większe. W Rumunii kupimy alkohol za 76,4 proc. średniej unijnej. Polska znalazła się na końcu listy, ale otoczona jest przez kraje "starej Unii". W Polsce alkohol kosztuje 89,4 proc. średniej unijnej, a w Niemczech i Hiszpanii odpowiednio 92,6 proc. oraz 88,1 proc. średniej unijnej.

Poza UE jeszcze drożej

Eurostat nie ograniczył swoich badań wyłącznie do Unii Europejskiej. Statystyki pokazują, że średnia unijna cena alkoholu byłaby jeszcze większa, gdyby do państw wspólnoty dołączyły takiej kraje jak Norwegia, Islandia i Turcja. Norwegowie płacą 260,8 proc., Islandczycy 265,3 proc., a Turcy 193,5 proc. średniej unijnej.

Ogromne ceny alkoholu w krajach skandynawskich związane są z wysoką akcyzą. Nie bez znaczenia pozostają również przepisy ograniczające sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych do specjalistycznych sklepów oraz tylko w wyznaczonych przez prawo godzinach.

Zobacz wideo Stworzył maszynę, która produkuje alkohol z powietrza