Wiceminister aktywów państwowych: Górnicy mają otrzymać wsparcie z tarczy przed Barbórką

Jak poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, prace nad planem restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej muszą potoczyć się w takim tempie, by przed Barbórką otrzymała ona - podobnie jak Jastrzębska Spółka Węglowa - wsparcie z tarczy antykryzysowej, zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju.

- Ten plan jest jednocześnie realny, optymistyczny i wynikający z terminu funkcjonowania tarczy. Musimy tak procedować, aby przed Barbórką te pieniądze wpłynęły i do JSW, i do PGG - powiedział Soboń dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

JSW i PGG wystąpiły o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Wcześniej w środę prezes PFR Paweł Borys poinformował ISBnews, że Fundusz czeka na ostateczny plan restrukturyzacji PGG i będzie potrzebować kilku tygodni od jego otrzymania na decyzję o przyznaniu środków.

Zobacz wideo Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

PGG podała pod koniec lipca, że wnioskuje o 1,75 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej zarządzanej przez PFR.

Czytaj także: Artur Soboń nowym pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa. "No to do pracy!"

W połowie lipca JSW podała, że wystąpiła z wnioskiem o pozyskanie finansowania w ramach tarczy antykryzysowej w maksymalnej kwocie 1,75 mld zł. W sierpniu zarząd informował, że liczy na otrzymanie tych środków jesienią.

Soboń: "Mapa drogowa" zmian w strukturze energetyki i górnictwa do końca roku 

W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Artur Soboń poinformował również, że Ministerstwo Aktywów Państwowych chce w najbliższych tygodniach wybrać doradcę i do końca roku wypracować "mapę drogową" zmian strukturalnych sektora energetyczno-wydobywczego, zakładających separację aktywów węglowych.

- Spółki same rozpoczęły analizy na temat tego, w jaki sposób restrukturyzacja ich aktywów mogłaby wyglądać. My chcemy wszystkie dane ze spółek, wszystkie analizy wykorzystać, ale w najbliższych tygodniach wybierzemy doradcę, który będzie pracował bezpośrednio dla Ministerstwa Aktywów Państwowych. Chcemy do końca roku szczegółową mapę drogową tych zmian wypracować, przekonsultować ze stroną społeczną, uzgodnić z naszymi podmiotami, które odpowiadają za energetykę i górnictwo, i wreszcie przekazać politykom - decydentom - przekazał dziennikarzom wiceminister.

W czasie swojego panelu Soboń mówił o konieczności separacji aktywów węglowych od aktywów, dla których spółki mogą pozyskiwać finansowanie i inwestować. Wskazał też, że prace nad nową strukturą będą toczyły się równolegle do rozmów ze stroną społeczną w sprawie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Więcej o: