LOT zanotował 374,3 mln złotych straty. Tak wynika z danych Ministerstwa Finansów

W zeszłym roku narodowe linie lotnicze miały 7,5 mld zł przychodów i 374,3 mln zł straty. LOT na razie nie chce komentować danych ujawnionych przez Ministerstwo Finansów.

Jak czytamy w wynikach, obliczonych do celów podatkowych, a ujawnionych przez Ministerstwo Finansów, linia lotnicza, która jeszcze w 2018 r. miała 297,1 mln zł dochodu podatkowego przy 6,3 mld zł przychodów i 6 mld zł kosztów, w 2019 r. zanotowała potężną stratę: 374,3 mln zł. Przychody miała jednak znacznie większe niż rok wcześniej - 7,5 mld zł. W zestawieniu widać także, że w górę poszły koszty - do 7,9 mld zł. Z danych opublikowanych przez MF wynika również, że w ubiegłym roku LOT zapłacił 3,1 tys. zł podatku CIT wobec 4,7 tys. zł przed rokiem.

LOT  nie chce komentować wyników

Prezes LOT Rafał Milczarski w rozmowie z "Pulsem Biznesu" odmówił skomentowania wartości podanych przez resort finansów. Zapewnił, że wyniki spółka ogłosi wyniki, kiedy te zostaną zweryfikowane. 

Zobacz wideo Dlaczego loty trwają dziś dłużej niż 10 lat temu?

Jak wyjaśniał w rozmowie z ""PB" Marcin Mroczek z Delloite'a, Ministerstwo Finansów ma dane z deklaracji podatkowej. - Wiele pozycji, kosztów i przychodów, rozpoznawane jest w prawie podatkowym inaczej, w innym momencie lub w innej wysokości niż w przepisach o rachunkowości. Sztandarowym przykładem są odsetki, które w prawie podatkowym są przychodem lub kosztem dopiero wtedy, gdy są otrzymane lub zapłacone, a w rozumieniu rachunkowym - wystarczy, że są rozliczone - tłumaczył ekspert.

Raport LOT również może pokazać stratę

Mroczek dodał również, że ogromnym kosztem rachunkowym są rezerwy, które zazwyczaj podatkowo nie są rozpoznawane jako koszt. Z tego powodu zawsze będzie różnica między wynikiem podatkowym a rachunkowym. Rachunkowo spółka może mieć zysk, a podatkowo stratę, choć najczęściej zdarza się na odwrót.

Nie jest zatem wykluczone, że w raporcie rachunkowym LOT również pokaże stratę.

Więcej o: