Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Premier: Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla Białorusinów

Grupa Wyszehradzka chce zaproponować m.in. ruch bezwizowy dla Białorusinów- poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów Grupy w Lublinie. Podczas Rady Europejskiej V4 ma zaprezentować plan gospodarczy dla Białorusi, to m.in. wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną.
Dyskutowaliśmy na temat Białorusi. Wszyscy uważamy, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących

- poinformował premier. Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej potępili "wszelkie represje, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów" oraz zaapelowali do władz Białorusi o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

Oferta gospodarcza dla Białorusi

Mateusz Morawiecki poinformował także o tym, że V4 chce "zaproponować ofertę gospodarczą" Białorusinom.

To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna. Taki sposób przebudowy bezpieczeństwa energetycznego, żeby społeczeństwo białoruskie mogło nadal kontynuować swoje przewagi konkurencyjne w tych sektorach, w których są bardzo dobrzy, rozwinięci. Także współpraca sektorów informatycznych i współpraca na polu infrastruktury

- wyjaśnił szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej. Jak dodał, "pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość, Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach jakie chce priorytety realizować" premierzy grupy V4 będą chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej.

W spotkaniu w Lublinie uczestniczyli szefowie rządów: Czech - Andrej Babisz, Węgier - Viktor Orban i Słowacji - Igor Matovic.

Zobacz wideo Bielan o polskich działaniach na Białorusi
Więcej o: