Będzie nowa ulga podatkowa na robotyzację w PIT i CIT. Ma kosztować budżet nawet miliard zł. Kto skorzysta?

Ministerstwo Rozwoju zapowiada nową ulgę podatkową. Będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zakupią nowe roboty służące do produkcji przemysłowej. Właściciele firm będą mogli odliczyć nawet 50 procent kosztów poniesionych na robotyzację niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego. Wiceminister rozwoju Marek Niedużak powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom. Przedstawiciele resortu rozwoju chcą, by ulga weszła w życie na początku 2021 roku. Koszt ulgi dla budżetu państwa ma przekroczyć miliard złotych.

Zobacz wideo

Według Ministerstwa Rozwoju Polska w tej chwili na najniższy wskaźnik robotyzacji w Europie Środkowo - Wschodniej. W tej chwili wynosi on 42 roboty na tysiąc pracowników. Wicepremier i minister Jadwiga Emilewicz liczy na to, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do przeniesienia części produkcji z odległych zakątków świata z powrotem do Europy. Przyczyną jest niepewność dotycząca sprawności transportu. To oznacza, że Polska musi zwiększyć konkurencyjność, a jednym z jej przejawów powinien być wyższy wskaźnik robotyzacji w naszym kraju.

Podczas ogłaszania planów związanych z nową ulgą podatkową Jadwiga Emilewicz podkreślała, że robotyzacja nie zabierze miejsc pracy dla ludzi. 

Ministerstwo Rozwoju: Firmy odliczyły ponad 2 mld zł dzięki uldze na B+R w 2019 roku

Z ulgi na badania i rozwój (B+R) skorzystało w ubiegłym roku ok. 2,5 tys. firm, które odliczyły łącznie ponad 2 mld zł. Podatnicy odliczyli w roku ub. na badania i rozwój ponad 2 mld zł. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi na B+R korzysta coraz więcej firm. W roku 2019 było to 1 277 podmiotów wśród podatników CIT i 1 192 wśród podatników PIT, co stanowiło wzrost o 34 proc. r/r. Natomiast podatnicy CIT odliczyli w 2019 roku od podstawy opodatkowania 1 162 mln zł (wzrost o 29% r/r), a podatnicy PIT - 275 mln zł (wzrost o 54 proc. r/r)

Ulga B+R polega na możliwości odliczenia od przychodu wszystkich wydatków bezpośrednio związanych z badaniami i rozwojem, niezależnie od tego czy zostały wcześniej odliczone jako koszty prowadzenia działalności. W przypadku centrów badawczo-rozwojowych jest to 150% wydatków. Ulga przysługuje firmom bez względu na ich wielkość, także wówczas, gdy prace rozwojowo-badawcze nie zakończyły się sukcesem.

Więcej o: