Nie tylko rocznik 1953 z wyższymi emeryturami? Jest projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach
Jak podaje bankier.pl, senacki projekt został skierowany do Sejmu w piątek 11 września. Za inicjatywą senacką zagłosowało 49 senatorów, przeciw był jeden, natomiast 46 wstrzymało się od głosu. Inicjatorem pomysłu jest senator Marek Borowski.
Emerytury dla rocznika 1953 zostały podwyższone
Najnowsza nowelizacja ustawy jest powiązana ze sprawa emerytur dla rocznika 1953. Przypominamy, że w 2013 roku wprowadzono podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. Zmieniono także zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.
Najbardziej ucierpiały na tym osoby urodzone w 1953 roku, gdyż nie mogły skorzystać z korzystnych dla nich zasad. W marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niekonstytucyjny, co uruchomiło lawinę zdarzeń. Ostatecznie 74 tys. emerytów dostanie 200 zł podwyżki, a 11 tys. osób aż 1400 zł więcej.
Wyższe emerytury nie tylko dla rocznika 1953? Rząd przeciwny senackiemu projektowi
Poprzez wprowadzenie najnowszej nowelizacji Senat chce przywrócić emerytury osobom, które nie urodziły się w 1953 roku, ale również straciły na zmianie przepisów. Jak twierdzi Marek Borowski, problem ten dotyczył innych roczników, m.in. mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe. Chodzi o górników czy nauczycieli.
Na razie nie wiadomo, jaką decyzję w tej sprawie podejmie Sejm. Iwona Michałek z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stwierdziła, że rząd jest przeciwny projektowi, gdyż decyzja TK z poprzedniego roku dotyczyły tylko i wyłącznie emerytów z rocznika 1953. W uzasadnieniu podkreślono jednak, że Trybunał orzekł jedynie o tym, co zostało zaskarżone. "Konstytucyjna zasada równości nakazuje jednak, by błąd naprawić także w odniesieniu do pokrzywdzonych niekonstytucyjnym przepisem innych roczników, co do których Trybunał nie miał możliwości się wypowiedzieć. Trybunał zakwestionował niekonstytucyjny mechanizm obniżania podstawy obliczenia emerytury bez uprzedzenia, a nie wysokość emerytury konkretnego rocznika" - czytamy dalej.
-
Nocne zmiany w programie szczepień. Sprawdzisz online, czy możesz się zarejestrować. Bez logowania
-
Kędzierski: Będzie, jak było, tyle że bardziej. Z pandemią Polska przegrała
-
Przedszkola i żłobki zamknięte na dłużej? Nieoficjalnie: Rząd wysłał sygnał
-
Rząd przerwał budowę elektrowni w Ostrołęce, Sasin wskazał winnego. Tym razem nie Tuska
-
Spada zainteresowanie szczepionkami. 20 proc. Polaków wcale nie chce się szczepić przeciwko COVID-19
- Belka: Waloryzacja 500 plus skończy się krwistą inflacją. W polskiej gospodarce jest daleko od "okej"
- Niemiecka prasa znów o "małym cudzie" w polskiej gospodarce. "Polska radzi sobie nadzwyczaj dobrze"
- A jednak rewolucja. Podatkowa. Wiceminister: Zależy nam, by osoby najmniej zarabiające płaciły najmniej
- Jak partia Ziobry zagłosuje ws. Funduszu Odbudowy? Minister finansów z apelem. "Samobójcze posunięcie"
- Hiszpanie skrzykują się na "piżamowe party" od 6 rano. Chcą pomóc właścicielom barów i restauracji