Dopłaty do czynszu. Projekt trafił do Sejmu. Nawet 1500 zł przez sześć miesięcy

Dopłaty do czynszu to rządowy program, którego celem jest pomoc osobom cierpiącym finansowo na skutek pandemii koronawirusa. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu, a planowo ma wystartować wraz z początkiem 2021 roku. Jaki będzie jego budżet?

Pierwsze plany rządu ws. dopłat do czynszu pojawiły się jeszcze w kwietniu 2020 roku. Od tego czasu założenia programu pozostały praktycznie niezmienione. Początkowo miał on wejść w życie już od 1 lipca, ale ze względu na przeciągające się prace nad ustawą termin ten przestał być aktualny. Rząd nie porzucił jednak swoich planów. Program, który jest częścią pakietu mieszkaniowego, trafił do Sejmu, gdzie wkrótce zostanie przyjęty. 

Zobacz wideo Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Dofinansowania czynszu.  Do kiedy wnioski? 

Budżet dopłat wyniesie 420 mln zł. Jego start został zaplanowany na 1 stycznia 2021 roku, a uczestnicy programu będą mogli liczyć maksymalnie na 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Kwota pomocy nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. wartości czynszu. Termin składania wniosków minie 31 grudnia 2020 roku. Na razie nieznane są szczegóły dotyczące trybu wnioskowania oraz wzory dokumentu. Wiadomo natomiast, że trzeba je będzie dostarczyć do odpowiedniego urzędu gminy. 

Dopłaty do czynszu. 1500 zł miesięcznie przez pół roku, ale tylko dla wybranych. Jakie warunki należy spełnić? 

Dopłaty są dedykowane osobom, które zostały poszkodowane finansowo na skutek pandemii koronawirusa. Aby skorzystać z pomocy, należy spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim lokal musiał być wynajmowany przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o mieszkania komunalne, towarzystwa budownictwa bądź wynajmowane od osób prywatnych lub firm. Istotnym  czynnikiem jest również spadek dochodów. Należy wykazać, że w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku średni dochód był co najmniej o jedną czwartą niższy w porównaniu do 2018 roku. 

Dopłata będzie przysługiwać za minione miesiące (data graniczna to 1 marca 2020 roku), ale również za miesiące, które dopiero nadejdą. Świadczenie wraz z dodatkiem mieszkaniowym przysługuje na okres sześciu miesięcy, za jego wypłatę zaś odpowiadać będzie gmina.

Więcej o: