Klarna najwyżej wycenianym fintechem w Europie. Firmę, która pozyskała 650 mln dol. założył Polak

Klarna pozyskała właśnie 650 mln dolarów finansowania. Stała się tym samym najlepiej wycenianym europejskim fintechem. Firmę założył Sebastian Siemiątkowski, Szwed polskiego pochodzenia.

Sebastian Siemiątkowski wychował się w Szwecji, ukończył Wyższą Szkołę Handlową. Sam jednak nie czuje się w pełni ani Polakiem, mimo że mówi płynnie po polsku, ani Szwedem, informuje Forbes. Wychowywał się jednak w skandynawskim kraju, gdzie w latach 80. wyemigrowali jego rodzice. W 2005 roku założył fintech Klarna, który właśnie stał się najwyżej wycenianą firmą z zakresu technologii finansowych w Europie

Klarna warta jest już ponad 10 mld dolarów

Klarna w niedawno zakończonej rundzie inwestycyjnej została wyceniona na 10,65 mld dolarów - spółka zebrała aż 650 mln dolarów, podaje CNN

Pozyskane środki mają być przeznaczone na dalszy rozwój i promocję jej usług. Klarna chce mocniej zaznaczyć swoją obecność na rynku amerykańskim, gdzie musi rywalizować z takimi przedsiębiorstwami jak Affirm i Afterpay. 

Zobacz wideo Schnepf: Wszystkiego się nie da w USA zmienić

Klarna oferuje rozwiązania, z których korzystają najwięksi

Klarna jest firmą, która obsługuje płatności w branży e-commerce. Pozwala klientom odroczyć płatność za produkty, czy kupić je w ratach 0 proc. Obsługuje takie marki jak Sephora, H&M, Asos czy Adidas. Jednym z inwestorów jest nawet raper Snoop Dogg. Dzięki usługom Klarna firmy otrzymują zapłatę z góry, za co pobierana jest opłata transakcyjna i procent od sprzedaży. 

Obecnie aplikacja ma ponad 12 milionów aktywnych użytkowników. Od początku roku Klarna obsłużyła płatności towarów o wartości 22 mld dolarów, co stanowi 44-procentowy wzrost względem analogicznego okresu rok wcześniej. Firma skorzystała na pandemii, która zwiększyła obroty w handlu elektronicznym. 

Więcej o: