Zakaz handlu. Czy 20 września to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele od początku 2020 roku obowiązuje w pełnej formie. Do końca roku zostały zaledwie dwie niedziele handlowe. Czy 20 września to niedziela handlowa? Czy zrobimy dziś zakupy?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. W pierwotnie obowiązujących przepisach w zaledwie jedna w niedziela w miesiącu była niehandlowa. Od tego czasu przepisy były regularnie zaostrzane, a punkt kulminacyjny obserwujemy w 2020 roku, kiedy to łącznie będzie zaledwie siedem niedziel handlowych.

Zakaz handlu. Czy 20 września to niedziela handlowa? Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę?

23 sierpnia to niedziela niehandlowa. W tym dniu zamknięte są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu LidlBiedronka czy Tesco. Co więcej, fani niedzielnych zakupów muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż na kolejne niedziele handlowe będzie trzeba czekać trzy miesiące. W grudniu w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedziele 13 oraz 20 grudnia.

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie można zrobić zakupy? 

Przepisy o zakazie handlu w niedziele uderzają w największe placówki handlowe, czyli wszelkiego rodzaju sklepy wielkopowierzchniowe bądź markety. Zakaz nie oznacza jednak, że nie da się zrobić w tym dniu zakupów. W niedzielę 20 września otwarte mogą być sklepy osiedlowe oraz sklepy franczyzowe, jak chociażby placówki sieci Żabka. Mogą one funkcjonować, jeśli na kasie stoi właściciel sklepu. W tym dniu godziny otwarcia sklepów są prawdopodobnie inne niż w tygodniu.

Ponadto w najbliższą niedzielę otwarte mogą być także wszelkie punkty gastronomiczne w centrach handlowych, restauracje, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, apteki czy lodziarnie. 

>>> Czytaj też: Klienci odmawiają noszenia maseczek w sklepach. Kolejne prowokacje. Branża apeluje do rządu