Emerytura dla psa po służbie. Taki zapis pojawił się w "piątce Kaczyńskiego"

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przegłosowana w zeszłym tygodniu wprowadza emeryturę dla zwierząt, które pomagały służbom mundurowym. Właściciele emerytowanych zwierząt będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości ponad tysiąca złotych rocznie.

W zeszłym tygodniu przegłosowano nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Kontrowersje wokół ustawy dotyczyły przede wszystkim zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Nowe przepisy wprowadzają jednak wiele innych rozwiązań, które mogą polepszyć życie zwierząt w Polsce. Jedna ze zmian umożliwi lepszy żywot zwierzętom, które przez większość swojego życia służyły i ryzykowały swoje życie dla ludzi. 

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski

Emerytura dla zwierząt ze służb mundurowych

Od lat domagano się, by objąć ochroną i opieką zwierzęta, które pomagają służbom mundurowym. Często zdarza się, że gdy czworonogi kończą swoją służbie, zostają z niczym. Brakuje chętnych do adopcji i pieniędzy na utrzymanie zwierząt. Trafiają one do Zakątka Weteranów. Reportaż z tego miejsca w styczniu zrobiło TOK FM.

Służby mundurowe nareszcie doczekały się przepchnięcia ich postulatów. W tzw. "piątce Kaczyńskiego" znalazł się zapis o wypłacie emerytur dla zwierząt wykorzystywanych przez służby mundurowe takie jak wojsko, straż graniczna czy policja. Najczęściej na takie świadczenie będą mogły liczyć psy oraz konie.

Ile będzie wynosić emerytura dla psa czy konia?

Wysokość świadczenia będzie leżała w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie określa tego ustawa. MSWiA emeryturę dla zwierząt będzie określać na drodze rozporządzenia. Jak podaje Fakt.pl straż graniczna wnioskowała o miesięczną dopłatę na zwierzęta po służbie w wysokości 100-150 zł. 

O innych zmianach, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, przeczytacie pod TYM adresem.

Więcej o: