Brylant wielkości jajka wystawiony na aukcję. Kanadyjski diament może być warty nawet 30 mln dol.

Na aukcję trafił diament wydobyty w kanadyjskiej kopalni Victor Mine. Jego obróbka w brylant trwała przeszło rok. Kamień ma szansę stać się jednym z 10 najdroższych diamentów w historii

Jak informują zagraniczne media, na aukcje wystawiono diament, który może trafić na listę najdroższych diamentów w historii. Kamień wydobyto przed dwoma laty w Victor Mine w Kanadzie, kopalni należącej do De Beers. Diament ważył 271 karatów. 

102-karatowy brylant na aukcji

Szlifowanie diamentu z Victor Mine trwało rok. W wyniku obróbki wycięto mniejszy kamień, który właśnie trafił na aukcję w Sotheby's. Brylant waży 102 karaty i jest wielkości niedużego jajka. Jego licytacja potrwa do 5 października i zakończy się w Hongkongu, informuje Reuters. Diament jest wyceniany na 12-30 mln dolarów. Różnica w wycenie jest tak duża, ponieważ ceny diamentów w gruncie rzeczy ustalamy w sposób sztuczny. O tym dlaczego diamenty są tak drogie, możecie przeczytać w naszym tekście pod TYM adresem.

Tak wysoką cenę brylant w Victor Maine zawdzięcza nie tylko rozmiarom. Diament ma wysoka jakość i należy do klasy IIa. Zaledwie 2 proc. wszystkich diamentów jest równie czystych, informuje CBC.

Zobacz wideo Adam Sandler w thrillerze Netflixa. Zwiastun filmu "Nieoszlifowane diamenty"

Najdroższe diamenty świata

Diament z Victor Mine niemal na pewno trafi do pierwszej dziesiątki najdroższych diamentów w historii. 10. miejsce należy do Czerwonego Diamentu Moussaieff, który został kupiony za 8 mln dolarów. W najgorszym więc wypadku, kanadyjski brylant zajmie jego miejsce, ponieważ 9. Heart of Eternity zakupiono za 16 mln dolarów. Jeśli jednak osiągnie swoją maksymalną wycenę, to brylant z Victor Mine stanie się 6. najdroższym diamentem w historii, wyprzedzając Winston Blue, sprzedany za 23,8 mln dolarów. 

Szans na pierwszą piątkę nie ma, gdyż otwierają ją diament Pink Star warty 71,2 mln dol. Pełna lista 10 najdroższych diamentów świata wg WP Diamond kształtuje się następująco:

10. The Moussaieff Red Diamond - 8 mln dol. 

9. The Heart of Eternity  16 mln dol.

8. The Perfect Pink - 23.2 mln dol.

7. The Wittelsbach Diamond - 23.4 mln dol.

6. The Winston Blue - 23.8 mln dol.

5. The Pink Star - 71.2 mln dol.

4. The Centenary Diamond - 100 mln dol.

3. The Hope Diamond - 200-250 mln dol.

2. The Cullinan - 2 mld. dol.

1. The Koh-i-Noor - wartość nieznana

Więcej o: