Stadnina Koni w Janowie Podlaskim na skraju bankructwa? Rząd podłączy kroplówkę z milionami

Stadnina Koni Janów Podlaski może liczyć na dofinansowanie. Hodowla w ostatnich latach przynosiła wynoszące kilka milionów złotych straty, chociaż wcześniej osiągała pokaźne zyski.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dokapitalizuje Stadninę Koni Janów Podlaski kwotą kilku milionów złotych. KOWR, jak donosi "Rzeczpospolita", przekaże pieniądze "wyłącznie na cele rozwojowe".

Środki mogą pomóc ustabilizować sytuację w stadninie, która według części przedstawicieli opozycji jest ciężka. Ośrodek w 2019 roku przyniósł wynoszące ponad milion złotych straty, w roku 2018 sięgnęły one trzech milionów złotych. Dla odmiany w 2015 i 2016 r. spółka odnotowywała zyski w wysokości ok. 3,2 mln zł oraz 81 tys. zł. 

Janów Podlaski. "Konie niedożywione, kopyta zaniedbane". Notatka z oględzin

Nie tylko finanse Stadniny mają być w nie najlepszym stanie, ale również niektóre zwierzęta. W czerwcu Marek Szewczyk, były redaktor naczelny "Konia Polskiego" opublikował notatkę sporządzoną przez Głównego Lekarza Weterynarii, Bogdana Konopkę, który 12 maja przeprowadził oględziny stadniny w Janowie Podlaskim. W dokumencie stwierdza nieprawidłowości takie jak siano o złej jakości, zaniedbanie kopyt czy brak paszportów dla koni. Część z nich miała być niedożywiona.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? Gość programu 'Studio Biznes': 'Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli'

Wcześniej pojawiały się inne doniesienia, które mówiły o fatalnych warunkach hodowanych krów. W ich poidłach miały znajdować się odchody. Podczas kontroli przez Departament Nadzoru nad Spółkami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, stwierdzono m.in., że ściółka i ściany pomieszczeń, w których trzymane jest bydło, są silnie zabrudzone odchodami, a także zapleśniałe i zawilgocone.

Dokapitalizowanie stadniny w Janowie nie jest nowym pomysłem. Pod koniec 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa chciało, by spółki strategiczne nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzymały pieniądze. Wówczas z pomysłu się ostatecznie wycofano.

Czytaj też: Rząd chce ratować stadninę w Janowie Podlaskim? Może wpompować w nią miliony złotych

Alina Sobieszak z "Araby Magazine" podkreślała, że dofinansowanie Janowa i innych tego typu spółek miało już miejsce. Budżet wsparł je na samym początku ery przekształceń - w latach 90.  Ministerstwo rolnictwa drastyczne pogorszenie się wyników Janowa tłumaczyło na wiele sposobów - m.in. suszą.

Więcej o: