Fortepian Szpilmana "najdrożej wylicytowanym instrumentem muzycznym w Polsce". Rekordowa aukcja

- Fortepian Władysława Szpilmana, to najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju - poinformował największy polski dom aukcyjny DESA Unicum. Podczas wtorkowej licytacji sprzedano go za prawie 1,3 mln zł.

Fortepian Steinway (wyprodukowany w 1940 r.) jednego z najwybitniejszych polskich pianistów nie był jedynym wylicytowanym wczoraj przedmiotem należącym do nieżyjącego już artysty. Pod młotek poszły również m.in. zegarek kieszonkowy Omega (za 248 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (88,5 tys. zł). Za prawie 142 tys. zł sprzedano natomiast rękopis suity „Życie maszyn”. Warto jednak zauważyć, że przed aukcją szacowano, iż za rękopis potencjalny nabywca zapłaci min. 12 tys. zł, za zegarek 10-16 tys. zł, a za pióro 10-14 tys.  

Łącznie sprzedany ponad 50 przedmiotów, a z aukcji uzyskano ponad 2,5 mln zł, co jest rekordową licytacją memorabiliów w Polsce. Kolekcja została przekazana przez synów Władysława Szpilmana – Krzysztofa i Andrzeja. W informacji prasowej podano również, że do tej pory jedyną, dostępną publicznie pamiątką po kompozytorze, był krawat z czasów getta znajdujący się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości Władysława Szpilmana na świecie. 

- Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum. 

Czytaj więcej: Michał Urbaniak i sample piosenki Władysława Szpilmana - posłuchaj singla wydanego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego

Zobacz wideo Przedszkolaki śpiewają ulubione piosenki. "Ja mam ulubioną piosenkę o kaczkach i krasnoludkach"

Władysław Szpilman - pianista, kompozytor, aranżer

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 r. w Sosnowcu, a zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie. Był polskim kompozytorem, aranżerem i pianistą żydowskiego pochodzenia. Jest autorem takich przebojów jak „Trzej przyjaciele z boiska”, śpiewanej przez Irenę Santor piosenki "Tych lat nie odda nikt", "Jutro będzie dobry dzień" Heleny Majdaniec czy "W małym kinie" Mieczysława Fogga. Po II wojnie światowej Szpilman skomponował ponad 500 popularnych piosenek. Był również kompozytorem sygnału Polskiej Kroniki Filmowej, musicali, muzyki filmowej i do przedstawień teatralnych.

Jego wspomnienia z czasów wojennych opublikowano w 1946 roku pod tytułem "Śmierć miasta" (w opracowaniu Jerzego Waldorffa). Książka została jednak ocenzurowana i wydana w małym nakładzie, bo opisywała historię niepasującą do oficjalnych wersji. Dopiero po ponad 50 latach ukazała się w niemieckim wydawnictwie Ullstein (1998) jej poprawiona i uzupełniona wersja. Tym razem nosiła tytuł "Pianista" - tu pomagający Szpilmanowi żołnierz był już nie Austriakiem, a tak jak w rzeczywistości, Niemcem. 

Historią Szpilmana zainteresował się Roman Polański i nakręcił film "Pianista" z Adrienem Brodym w roli głównej. Produkcja zdobyła Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego filmu, a także m.in. trzy Oscary: za reżyserię, pierwszoplanową rolę męską i za scenariusz.

Pamiątki po Władysławie Szpilmanie, przygotowane na licytacjęPamiątki po Władysławie Szpilmanie, przygotowane na licytację Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: