Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już październiku. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy po raz ostatni zmieniamy czas?

Czas letni obowiązuje przez siedem miesięcy, od marca do października. Wkrótce nastąpi jednak zmiana powrotna na czas zimowy, czyli środkowoeuropejski - CET (Central European Time).

Zmiana czasu 2020. Kiedy następuje zmiana czasu na zimowy? 

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się w ostatni weekend października. W tym roku dojdzie do tego w nocy z sobotę na niedzielę (z 24 na 25 października). Tej nocy zegarki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00, co oznacza, że będziemy spać dłużej o godzinie. W przeszłości zmiana czasu wiązała się także z obowiązkiem ręcznego przestawienia czasu w zegarach. Obecnie zmiana czasu dokonuje się automatycznie w większości urządzeń elektronicznych, jak chociażby w laptopach oraz smartfonach. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2020. O ile krótsze są dni?

Większość osób twierdzi, że najbardziej negatywną konsekwencją zmiany czasu będą krótsze dni. Po zmianie czasu słońce będzie wschodzić szybciej, ale także wcześniej zachodzić. W sobotę 24 października wschód słońca będzie o godz. 7:16, natomiast zachód o godz. 17:37. Dla porównania, w niedzielę 25 października słońce wzejdzie o godz. 6:18, natomiast zajdzie o 16:36. 

Wszyscy przeciwny zmiany czasu mogą natomiast się cieszyć, że tradycja już wkrótce zostanie zniesiona. W 2019 roku Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Państwa członkowskie do końca 2021 roku muszą zdecydować, który czas, CET czy CEST, wybiorą jako obowiązujący. W Polsce po raz ostatni będziemy zmieniać czas na wiosnę 2021 roku. 

Więcej o: